Yargıtay’da 10’uncu turda da başkan seçilemedi! Şimdi ne olacak? Yeni seçim ne zaman?

Yargıtay Başkanlığı seçiminin 10’uncu tur oylaması sonucunda adaylar, seçilmeye yeterli oyu alamadı. Yargıtay seçiminin 11’inci tur oylamasının ilerleyen günlerde yapılacağı bildirildi. 

Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca‘nın 4 yıllık görev süresinin dolması nedeniyle yapılmaya başlanan başkanlık seçimlerinin onuncu turunda da hiçbir aday salt çoğunluğu sağlayamadı.

Mehmet Akarca, Yargıtay Başkanlığı görevine 24 Mart 2020’de seçilmiş, 4 yıllık görev süresi pazar günü itibarıyla dolmuştu.

Bu kapsamda Yüksek Mahkemenin 4 yıl boyunca görev yapacak yeni başkanını belirlemek için Yargıtay’da pazartesi günü sandık kuruldu ve Yargıtay üyeleri sandık başına gitti.

Seçimin ilk sekiz turunda hiçbir adayın, 348 Yargıtay üyesinin salt çoğunluğu olan en az 175 oyu alamaması üzerine bugün, Akarca ve Kerkez’in katıldığı dokuzuncu ve onuncu tur oylama yapıldı.

Dokuzuncu tur oylama sonucu, Yargıtay Başkanı Akarca 119, 3. Hukuk Dairesi Başkanı Ömer Kerkez ise 138 oy aldı. Seçime katılımın 336 olarak kayıtlara geçerken, kullanılan oylardan 11’i boş, 68’i ise geçersiz sayıldı.

Bunun üzerine seçimde onuncu tur oylamaya geçildi. Yapılan oylamada, her iki aday da seçilmeye yeterli oyu alamadı.

Yargıtay seçiminin 11’inci tur oylamasının ilerleyen günlerde yapılacağı bildirildi. 

Seçimlerde üye tamsayısının salt çoğunluğunun hazır bulunması gerekiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx