TKDF öncülüğünde, TEGV ve TOG iş birliğiyle deprem bölgesindeki kadın ve çocuklar için “mor yerleşke”

Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu (TKDF) öncülüğünde, Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) ve Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG) ile Hatay ve Malatya’da kurulan altı Mor Yerleşke’de Haziran 2023’ten beri düzenlenen bin 767 farklı etkinlik veya özel seans ile 10 binden fazla kadın ve çocuğa destek sağlandı.

TKDF, TEGV ve TOG  6 Şubat depremlerinin birinci yıldönümü yaklaşırken deprem bölgesinde kurduğu dayanışma ağını sürdürüyor. Shell Türkiye’nin finansal destek verdiği projede, kadınların tıbbi, sosyal ve duygusal ihtiyaçlarının karşılanması için Hatay ve Malatya’da kurulan altı Mor Yerleşke’de Haziran 2023’ten beri düzenlenen bin 767 farklı etkinlik veya özel seans ile 10 binden fazla kadın ve çocuğa destek sağlandı. Mor Yerleşke’lerde kadınlara güvenli bir alan sunuluyor; iyileşmeleri için kritik önem taşıyan sosyalleşme ve sosyal ağlarını yeniden inşa etme ihtiyacına yanıt veriliyor.

“Umudu Birlikte Büyütüyoruz” başlığıyla TKDF ve Shell Türkiye tarafından bir video hazırlandı. 

Faydalanıcı Çağla Sarıgül şunları söyledi: 

“Bizim umudumuz tamamen yoktu. Çocuklarıma nasıl yaklaşmam gerektiğini öğrendim. En önemlisi o. Çünkü ben iyi olursam çocuklarım da iyi olur. Mor Yerleşke ile tanıştıktan sonra umudum oldu, kendime güvenim oldu, ışığım oldu.”

“İnsanın acısı biter mi?”

Faydalanıcı Süheyla Güler ise “Buradan bir süre daha kimsenin elini çekmesini istemiyoruz” diyerek şöyle konuştu: 

“İnsanın acısı biter mi? Birini kaybetmek, evini kaybetmek, yerini yurdunu kaybetmek kolay bir şey değil. Buradan bir süre daha kimsenin elini çekmesini istemiyoruz. Çocuklarımız üzerinde ne olur devam edelim. Biz büyükler bir şekilde ileride zaman içerisinde belki atlatırız ama çocuklarımız için hocalarımız, şu anda bizim için çok önemli.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx