Sosyal medya genç kızın kıyafetlerini konuşuyor. Kotlarını hiç yıkamıyor. İşte sebebi

İngiltere’de yaşayan bir kadın “Kıyafetlerimi yılda bir kez yıkarım” açıklaması yaptı. Bu açıklama sonrası ortalık karıştı.

İngiltere’den Cydney, bu hareketinin nedenini su ve kaynak tasarrufu olduğunu açıkladı.

TikTok’ta ipuçları paylaşan yaban hayatı koruma uzmanı, kot pantolonlarını dondurucuya koyduğunu, böylece çamaşır makinesi kullanmadan üzerlerindeki kiri temizleyebildiğini de duyurdu.

Sosyal medya hesabına bir video yükleyen Cydney, daha önce kış boyunca ’20 ila 30′ kez giydiğini iddia ettiği bir yüz kazağı mutfak lavabosunda elde yıkama işlemini adım adım anlattı.

Videoya “Kıyafetlerimi yılda bir kez yıkarım” başlığı atan Cydney, yöntemlerinden hem ilham alan hem de şüphe duyan izleyicilerden yüzlerce tepki aldı.

Mutfak lavabosunu bir kapak dolusu deterjan ve ılık suyla dolduran Cydney, kıyafetlerini yalnızca ara sıra yıkama kararının ardındaki gerekçeyi belirtti.

‘Evet, yünlü kıyafetlerimi yılda sadece bir defa yıkıyorum. Bazı insanlar kıyafetlerinizi sadece bu kadar sık yıkamanızın, özellikle de bu kadar sık giyiyorsanız, kesinlikle iğrenç olduğunu düşünürler. Ama yün inanılmaz bir elyaf ve bunu yapmamı sağlayan pek çok özelliği vardır.’

Çevreci, yünün doğal olarak ‘mantar önleyici’ ve ‘mikrop önleyici’ olduğunu ve malzemenin yapısının teri ve ısıyı deriden uzaklaştırarak kokuları önlediği iddiasında bulundu.

Cydney ayrıca yünün lekelere karşı dayanıklı olduğunu ve suya karşı itici bir etki gösterdiğini, yani bu malzemeden yapılmış eşyaların kir biriktirme olasılığının daha düşük olduğunu vurguladı.

Söz konusu video sosyal medyada bir yandan tepki toplarken diğer yandan da doğru bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx