Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan’ın toplantıdaki açıklamaları piyasalarda olumlu algılandı

Geçen hafta Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan’ın gerçekleştirdiği 3’üncü Enflasyon Raporu Bilgilendirme Toplantısı’nda yapılan açıklamaların piyasaya yansımalarını Hürriyet yazarı Zeynel Balcı, bugünkü köşesinde değerlendirdi. Balcı, “Piyasalara Merkez morali” başlıklı yazısında “Enflasyon raporu sunumunda ciddi ve gerçekçi revizyona işaret, iyi bir sözlü yönlendirme ve piyasalarla sağlıklı iletişim kurma kredibilite açısından olumlu algılandı. Başkan ayrıca, parasal sıkılaşmanın devam edeceği yönünde mesajlar verdi. Kadro ve yasal düzenlemelerle yapılan hazırlık sonrası artık sıra icraatlarda demek yerinde olacak. Devamlılığı konusunda uygulamalar önem kazanacak. Ayrıca faiz artışları ve sıkı para politikasının genel ekonomi üzerinde yavaşlatıcı bir etkisi olması muhtemel” ifadelerini kullandı.

“SAĞLIKLI İLETİŞİM KURMA, KREDİBİLİTE AÇISINDAN OLUMLU ALGILANDI”
Zeynel Balcı’nın yazısında ilgili bölüm şöyle:
İç ve dış piyasalar merkez bankalarına odaklı bir haftayı geride bıraktı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), ABD (Fed) ve Avrupa (ECB) merkez bankalarında önemli gelişmeler yaşandı. TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan’ın ilk “enflasyon raporu” sunumu yakından izlendi. Sunumda en dikkat çeken nokta; Enflasyon tahminlerini 2023 için yüzde 58, 2024 için yüzde 33’e yükseltmesi oldu. Bu ciddi ve gerçekçi bir revizyona işaret ederken sözlü yönlendirme, piyasalarla sağlıklı iletişim kurma, kredibilite açısından olumlu algılandı. Başkan ayrıca, parasal sıkılaşmanın devam edeceği yönünde mesajlar verdi. Faiz artışı kademeli olduğuna göre parasal sıkılaşmaya daha bir öncelik verilmiş gibi görünüyor. TCMB geçen hafta, seçici kredi ve miktarsal sıkılaştırma kapsamında yeni adımlar attı. Kredi kartı ile nakit avans kullanımında faiz oranları aylık yüzde 2.89’a yükseltildi. Taşıt kredilerinde yüzde 3 olan büyüme sınırı yüzde 2’ye çekildi, ihtiyaç kredilerinde değişikliğe gidilmeyerek yüzde 3 sınırının korunmasına karar verildi. Enflasyon tahmininde vites yükseltildiğine göre, TCMB için bu yıl öngörülen faiz tahminlerinin yukarı çekilmesi beklenen bir gelişme olacaktır. Tahminlerde genel olarak yüzde 25-30 bu yılın tavanı olarak görülüyordu. Nitekim, Morgan Stanley, TCMB’nin faizleri ağustos ve eylül aylarında toplam 250 baz puan artırarak politika faizini yüzde 20’ye çıkarmasını muhtemel gördüklerini açıkladı. Banka, faizlerin daha yüksek seviyelere çıkması gerektiğini kaydetti. Faiz artışları ve sıkı para politikasının genel ekonomi üzerinde yavaşlatıcı bir etkisi olması muhtemeldir.”

Yazısında “”BIST100 Endeksi ve hisselerde son birkaç ayda ciddi primler oluşmasına rağmen borsanın canlılığını koruması biraz da alternatiflerinin görünümden kaynaklanıyor” diyen Balcı, piyasaların TCMB kaynaklı gelişmelere tepkisinin olumlu yönde olduğunu ifade etti.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx