Kurban Bayramı yaklaştı, hayvan pazarında hareketlilik başladı

Kurban Bayramı’na sayılı günler kaldı. Bu kapsamda da kurban pazarları hareketlendi.

Bu yıl özellikle fiaytlarda yaşanan artışlar sonrası gözler, kurban pazarlarına çevrildi.

Orta Doğu’nun en büyük tesisi olarak ifade edilen Doğu Anadolu Canlı Hayvan Pazarı’na da besiciler gelmeye başladı.

Fiyatların yüksek olmasınan kaynaklı kurban pazarlarında sakinlik gözlenirken, fiyatların hemen hemen bir önceki yıla göre iki katı olduğunu ifade edildi.

“Satışlarda artış olacağına inanıyoruz”

Erzurum Ziraat Odası Başkanı İslam Yıldırım, artan maliyetler ve piyasa şartlarından dolayı bir önceki yıla göre kurban fiyatlarının hemen hemen iki katına çıktığını ifade ederek, “Erzurum’da şu anda 120 kilo gelen bir büyükbaş hayvanın ortalama bedeli 30-35 bin civarlarında. 25 kilo gelen küçükbaş hayvan ise 3-4 bin liraya geliyor. 12 Haziran’dan sonra batı illerine sevkiyatın artmasını bekliyoruz.

Şu ana kadar aldığımız bilgilere göre batıda kurban satışları gayet iyi görünüyor. Bu ada sevkiyatın artacağını gösteriyor. Bizim tahminlerimize göre ise bir önceki yılın seviyelerinde olur. Erzurum’da ise vatandaşların daha çok arife ve şerefe günü kurbanlıklara ilgi göstermesini, almasını bekliyoruz.” dedi.

Erzurum Büyükşehir Belediyesi tarafından 160 bin metrekare alanda kurulan Canlı Hayvan Pazarı, 2 bin 500 büyükbaş, 2 bin 500 de küçükbaş hayvan kapasitesine sahip.

Doğu Anadolu Canlı Hayvan Pazarı’nda 612 büyükbaş, bin 200 küçükbaş hayvan konaklama ahırı, bin 300 metrekare yem deposu, 200 kişilik müzayede salonu, 20 adet çoban konaklama evi, 48 kişilik konaklama kapasiteli misafirhanesi, 500 araçlık otoparkı, artıma tesisi, polis karakolu, zabıta karakolu, veteriner muayene istasyonu, lokanta, kafeterya, cami, lokal ve çeşitli müştemilatlar yer alıyor..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir