Dünyada en çok yetiştiği yerlerden biri de Türkiye! Sadece tek bir tanesi bile korumaya yetiyor da artıyor

Cennet hurmasının faydaları bilindikçe tüketimi arttı. Ayrıca lezzetini de keşfedenler cennet hurmasını mevsimi dışında kurusunu da tüketmeye başladı.

“Cennet hurması neye gelir?” sorusuna verilebilecek en iyi cevap; bu meyvenin ‘vitamin, mineral, antioksidanlar ve lif zengini olduğudur. Kuru cennet hurmasının faydaları da tazesiyle aynıdır. Tazesi ya da kuru fark etmeksizin ölçülü tüketilmesi gereken bir meyvedir.

Cennet hurması, lezzetli ve sağlıklı bir meyvedir. Ancak, tüm meyvelerde olduğu gibi cennet hurmasının da tüketiminde aşırıya kaçılmamalıdır. Ayrıca, alerjik reaksiyonlar gösterebileceği için cennet hurması tüketmeden önce doktorunuza danışmanız önerilir. Uzmanlara göre günde 1 tane cennet hurması yemek yeterli olmaktadır.

KUZEY MAKEDONYA’DA BİLE YETİŞİYOR

Cennet hurması, tropikal bir meyve türüdür ve özellikle Güneydoğu Asya ve Pasifik adalarında yetişir. İsmi, tatlı ve hoş kokusu nedeniyle cennete benzetilmiştir. Bu meyve, hem lezzetli hem de sağlıklı olması nedeniyle son yıllarda popülerlik kazanmıştır. Cennet hurması Türkiye’nin dört bir yanında yetişiyor. Osmanlı döneminde Kuzey Makedonya’nın başkenti Üsküp ve Ohri’ye de cennet hurması ağaçlarının dikildiği biliniyor. Bu ağaçlar günümüzde de meyve vermeyi sürdürüyor.

CENNET HURMASININ FAYDALARI NELERDİR?

Cennet hurmasının faydaları oldukça fazladır. İşte, cennet hurmasının sağlığa olan faydalarından bazıları:

Cennet hurması, yüksek miktarda C vitamini içerir. Bu da bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı koruma sağlar.

Cennet hurması, yüksek lif içeriği sayesinde sindirim sistemi için faydalıdır. Lif, bağırsak hareketlerini düzenleyerek kabızlığı önler.

Cennet hurması, potasyum açısından zengindir. Potasyum, kan basıncını düzenleyerek kalp sağlığını korur.

Cennet hurması, A vitamini açısından zengindir. A vitamini, göz sağlığı için önemlidir ve görme bozukluklarını önler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir