Çinli firmalar mobil oyun pazarında liderliği ele geçiriyor

2023 yılı, küresel oyun pazarının önemli bir büyüme kaydederek 1,173.79 milyar yuanlık (166 milyar dolar) bir hacme ulaştığı ve bir önceki yıla göre %6’lık bir artış gösterdiği bir yıl oldu. Bu genişleyen endüstri içinde, mobil oyun sektörü öne çıkarak 606.27 milyar yuanlık (85.76 milyar dolar) bir gelir elde etti ve bu gelirin yarısı Çinli şirketler tarafından domine edildi. Çinli şirketlerin küresel pazardaki bu hakimiyeti, yüksek kaliteli oyunların yaratılması, sürekli yenilikler ve agresif küresel genişleme stratejileri sayesinde elde edildi.

Buna rağmen, Çinli geliştiriciler, kendi geliştirdikleri oyunların yurtdışı gelirlerinde %5.65’lik bir düşüş yaşayarak 16.366 milyar dolarlık bir gelire gerilediği bir zorlukla karşılaştı. Çinli mobil oyunların başlıca pazarları olan Amerika Birleşik Devletleri, Japonya ve Güney Kore, hala Çin’in yurtdışı gelirlerinin yarısından fazlasına katkıda bulunarak bu oyunların uluslararası çekiciliğini vurguladı.

Çinli firmalar mobil oyun pazarında liderliği ele geçiriyor

Bu yaygın kabul, oyun kalitesinde sürekli iyileştirmeler, yenilikçi özelliklerin tanıtılması ve etkili pazar ve marka genişletme stratejileri sayesinde gerçekleşti. Strateji oyunları Çinli mobil oyun ihracatını öncülük etmeye devam ederken, basit oyun sektörü hızlı bir büyüme göstererek yurtdışı pazar payını sadece üç yılda %0.6’dan %5.1’e çıkardı.

Endüstri içindeki bu durum, en yüksek gelir elde eden ilk 100 küresel şirket arasında 52 Çinli firmanın varlığı ile daha da pekiştirildi, özellikle Tencent Games 100 milyar yuanı (14.13 milyar dolar) aşan geliri ile dikkat çekti.

Ancak, Çinli ürünlerden elde edilen gelir payındaki düşüş, yoğun uluslararası rekabet, yükselen kullanıcı edinme maliyetleri ve yerel yetenek eksikliği nedeniyle etkili yerelleştirmede yaşanan zorluklar gibi sorunlar devam ediyor.

Ürünlerini yurtdışına taşıma konusundaki zorlukların üstesinden gelmek için, ankete katılan Çinli şirketlerin %60’tan fazlası uzun vadeli ürün operasyonlarına vurgu yaparken, yaklaşık üçte ikisi uluslararası kullanıcıları çekmek için marka veya IP ortaklıklarını kullanıyor. Bölgesel tercihlere odaklanma ve yapay zeka gibi ileri teknolojilerin ve gelişmiş oyun motorlarının benimsenmesi ile birleştirilen bu stratejiler, Çinli geliştiricilerin küresel hakimiyetlerini sürdürmeleri ve küresel pazarda başarılı olmaları için hayati öneme sahip.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx