Binance, Kanada’dan Çekileceğini Duyurdu: İşte Detaylar!

Dünyanın en büyük kripto para borsalarından biri olan Binance, akşam saatlerinde yaptığı açıklamada, ülkedeki kripto varlık ticaret platformları için bir dizi yeni yönergenin yürürlüğe girmesinin ardından Kanada’dan çekileceğini duyurdu. Kanada vatandaşı olan Changpeng Zhao tarafından kurulan Binance, stablecoinler ve yatırımcı limitleriyle ilgili yeni yönergelerin Kanada pazarını şu anda borsa için “artık savunulamaz” hale getirdiğini söyledi. İşte detaylar…

Binance, artık Kanada’da faaliyet göstermeyecek

Geçtiğimiz aylarda Kanada, bir ön kayıt sürecinin başlatılması da dahil olmak üzere kripto varlık ticaret platformlarına yönelik düzenlemeleri sıkılaştırdı. Ontario Menkul Kıymetler Komisyonu’nun web sitesine göre, kurallara uymayan şirketler potansiyel yaptırımlarla karşı karşıya kalacak. Bununla birlikte Binance, son kurallara katılmadığını ve ülkedeki kripto operasyonları için kapsamlı bir çerçeve oluşturmak üzere Kanadalı düzenleyicilerle birlikte çalışmayı umduğunu söyledi.

Şirket yaptığı açıklamada, “Kanadalı kullanıcılar bir kez daha geniş bir kripto varlık paketine erişme özgürlüğüne sahip olduklarında bir gün piyasaya geri döneceğimizden eminiz” dedi. Bu hamle, kripto varlıklar endüstrisinin, özellikle Kasım ayında Binance’in rakibi FTX’in çöküşünün ardından, dünyanın dört bir yanındaki düzenleyicilerin artan incelemesiyle karşı karşıya kalmasıyla geldi. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi FTX çöküşü, en büyük kripto paraların fiyatlarında bir piyasa çöküşünü tetiklemişti. Sektörün piyasa değerinden bir trilyon dolardan fazlasını silen 2022 kripto kışının başlamasının ardından, kanun yapıcılar ve menkul kıymet düzenleyicileri, kripto şirketlerinin nasıl çalıştığına ve müşteri fonlarını nasıl tuttuğuna ilişkin açıklamalar için daha sıkı kurallar talep etti.

Borsa, bazı düzenleyicilerle zorluk yaşadı

Geçmişte yasal zorluklarla karşılaşan Binance, Mart ayında ABD Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu tarafından, düzenleyicinin “yasadışı” bir borsa iddiasıyla dava edildi. Şirket ayrıca Birleşik Krallık ve Japonya dahil olmak üzere diğer ülkelerde de düzenleyici zorluklarla karşılaştı. Şimdi ise Binance tarafından yapılan duyuru, kripto topluluğundan gelen karışık tepkilerle karşılandı. Bazıları bu hamleyi bir “zayıflık işareti” olarak eleştirirken, diğerleri şirketi “aşırı külfetli” düzenlemelere karşı tavır aldığı için övdü.

Kanada Blockchain Derneği sözcüsü, “Binance’in Kanada pazarından ayrıldığını görmek talihsiz bir durum. Ancak kararlarını anlıyoruz” dedi. “Kanadalı düzenleyicilerin hem etkili hem de adil bir düzenleyici çerçeve oluşturmak için Binance ve diğer kripto varlık alım satım platformlarıyla birlikte çalışacağını umuyoruz,” diye eklediler.

Sektörün karşılaştığı zorluklara rağmen, birçok analist kripto para birimlerinin uzun vadeli beklentileri konusunda yükselişini sürdürüyor. Daha fazla kurumsal yatırımcı ve şirket bu alana girdikçe ve Blockchain teknolojisi gelişmeye devam ettikçe, kripto varlıkların geleceği parlak duruyor. Bununla birlikte, düzenleyicilerin tüketicinin korunması ihtiyacını sektörde inovasyon ve büyümeyi teşvik etme arzusuyla nasıl dengeleyecekleri henüz belli değil.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir