Yurt dışına buğday satıldığı argümanının palavra olduğu ortaya çıktı

Sosyal medyada, yabancı şirketlerin Adıyaman ve etrafında, yüksek fiyattan buğday aldığı, bu buğdayların yurt dışına çıkartılacağı tezleri ortaya atıldı.

İki günden beri toplumsal medyada geniş yer bulan bu argümanlar, Adıyaman’da ki yetkililer ve çiftçiler tarafından yalanlandı.

Dünya’da besin krizi yaşanırken, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin aldığı tedbirleri görmezden gelen birtakım şahıslar toplumsal medyada Adıyaman ve etrafından 500 bin ile bin ton ortasında buğdayın yüksek fiyata alındığı argüman edildi.

“Adıyaman’da toplumsal medyada üretilen üzere bir buğday ölçüsü yok”

Adıyaman’dan toplam 200 bin ton civarında buğday üretildiğini dikkat çeken yetkililer argümanları kesin lisanla yalanladı.

Adıyaman Buğday Pazarı Lideri İsmet Atlı, toplumsal medyada atılan argümanları yalanlayarak, “Öyle bir şey katiyetle yok. Bizim bir çiftçi toplumsal medyaya bu türlü bir şey yazmış fakat bu gerçek değildir. Toprak Mahsulleri Ofisi yetkilileri, o çiftçiyle görüştü. Çiftçi ‘şaka yaptım’ demiş. Adıyaman’da anca 200 bin ton buğday arpa üretimi var. Toplumsal medyada 500 bin ton deniliyor. Adıyaman’da o denli bir üretim sayısı yok. Ortalığı karıştırmak için bu türlü yapmış olabilir. Daha sonra paylaşımını düzeltti” dedi.

“Milleti kışkırtmak için yapıyorlar”

Çiftçi Sait Bulut ise savlarla ilgili, “Öyle bir şey yok. Palavra söylüyorlar. Hiç alakası yok, milleti kışkırtmak için yapıyorlar. Millet rahat olsun. Devletimize karşı milleti kışkırtmak için bunu yapıyorlar” dedi.

Buğday pazarı Esnafı Yakup Elçi ise, argümanları duyduklarını ve çiftçilerinde kendilerine bu durumu sorduğunu belirterek, “Çiftçilere bu dedikodulara prestij etmemeleri söyledik. Toplumsal medyaya güvenmesinler. Tez edenler yanlış bilgi yaymıştır” diye konuştu.

İHA’nın haberine nazaran Adıyaman Tarım ve Orman Müdürü Nurettin Kıyas ise “Son vakitlerde Adıyaman’dan yurt dışına çok ölçüde buğday satıldığı savları gerçeği yansıtmamaktadır” tabirlerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.