Yemekten sonra mide ağrısı kolon kanserini gösteriyor

Kolon kanseri, kalın bağırsağın en uzun kısmı olan kolonda bulunan mukoza hücrelerinin denetimsiz çoğalması sonucu oluşur. Memleketler arası Kanser Araştırmaları Ajansı (IARC) varsayımlarına nazaran, kolorektal kanserler dünyada teşhis edilen tüm kanserlerin yüzde 10’unu oluşturmaktadır ve görülme oranı bayanlarda göğüs kanseri ve akciğer kanserinden sonra üçüncü sıradadır.

Kolon kanseri erken teşhis edilirse gerekli tedaviye bir an evvel başlanabilir ve tedavide muvaffakiyet oranı yüksektir. Yemek yedikten sonra ortaya çıkabilecek olağandışı bir durum, bu tümörün varlığını belirlememizi sağlayan sinyallerden biri olabilir.

Yemekten sonra dikkat edin

Kolon kanserinin erken ortaya belirtilerinden birden fazla, kabızlık üzere bağırsak sorunlarıyla temaslıdır. Alt karın bölgesinde kalıcı şiddetli ağrı, midede şişkinlik yahut sebepsiz kilo kaybı hastalığın daha az bilinen belirtileridir.

Ancak bilhassa yemek yedikten sonra mide ağrısı yaşanması da dikkat edilmesi gereken bir öteki işarettir. Yemeklerden kaynaklanan mide ağrısı yahut şişkinlik, kolon kanseri için risk altında olabileceğinizin işaretleridir. Bu durum bazen tüketilen besin ölçüsünde azalmaya ve kilo kaybına neden olabilir.

Diğer belirtiler, tuvalete daha sık gitmek ve dışkıda kan dahil olmak üzere bağırsak alışkanlıklarında kalıcı değişikliklerdir. Kanser hücreleri çoğaldıkça bedenin gücünü tüketir ve bir tümörün gelişmesi kolon yahut bağırsak yolunu tıkayarak kâfi besin emilimini önleyerek kilo kaybına neden olabilir.

Gençlerde görülme oranı artıyor

Kolon kanseri uzun vakittir yalnızca yaşlı nüfusu etkileyen bir kanser tipi olarak görülüyor, fakat her yıl daha fazla genç yetişkin kolon kanserine yakalanıyor. Son bilgiler, 50 yaşın altındaki bireylerde kanser olaylarında her yıl artış olduğunu gösteriyor.

Vakalardaki bu artışın, bilhassa teşhis anında 30 yaşına kadar olan çok genç bireyleri etkilediği düşünülüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.