Ukrayna’dan Suriye’ye yaptırım

Suriye’nin Ukrayna’nın doğusundaki Rus yanlısı ayrılıkçı Donetsk Halk Cumhuriyeti ve Luhansk Halk Cumhuriyeti’nin bağımsızlığını tanımasının akabinde Ukrayna, Suriye’ye karşı ticaret ambargosunun yanı sıra hükmî ve kişisel bireylere yaptırım uygulanacağını duyurdu.

Suriye, Ukrayna’nın doğusundaki Rus yanlısı ayrılıkçı Donetsk Halk Cumhuriyeti ve Luhansk Halk Cumhuriyeti’nin bağımsızlığını tanıyan birinci ülke olmasının akabinde Ukrayna, dün Suriye ile diplomatik ilgilerini kestiğini duyurmuştu.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Suriye ile tüm münasebetlerin kesildiği resmi olarak duyurularak, “Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Suriye Arap Cumhuriyeti’nin Ukrayna’nın Donetsk ve Luhansk bölgelerinde süreksiz olarak işgal edilen bölgelerin kelamda ‘bağımsızlığını’ tanıma kararını şiddetle kınıyor. Bu kararı Ukrayna’ya karşı dostça olmayan bir hareket, devletimizin egemenliğine ve toprak bütünlüğüne yönelik bir ihlal ve Ukrayna hukukunun, BM Mukavelesinin ve memleketler arası hukukun temel norm ve prensiplerinin ağır ihlali olarak görüyoruz. Suriye rejiminin, Kremlin küratörlerinin buyruğuyla Donetsk ve Luhansk’taki Rus işgalci idarelerine uydurma bir öznellik kazandırmaya çalıştığına kuşku yok” denildi.

“DİPLOMATİK BAĞLAR KESİLDİ”

Suriye ile tüm diplomatik bağlantıların kesildiği belirtilen açıklamada, “Bu dostça olmayan adıma cevaben Ukrayna, 24 Nisan 1963 tarihinde Viyana’da imzalanan Konsolosluk Münasebetleri Hakkında Viyana Mukavelesi’nin 2. hususu uyarınca, konsolosluk bağlantıları kesilmeksizin Suriye ile diplomatik bağlarını kestiğini ilan eder” tabirleri kullanıldı.

Açıklamada ayrıyeten, Suriye’ye karşı ticaret ambargosunun yanı sıra hukuksal ve ferdî bireylere de yaptırımların uygulanacağı aktarıldı. Dışişleri Bakanı Dmitriy Kuleba’nın da Suriye ile ilgili tabirlerine yer verilen açıklamada, “Duruşumuz net. Ukrayna’nın egemenliğini ve toprak bütünlüğünü baltalamaya yönelik her türlü teşebbüse mümkün olduğunca sert cevap veriyoruz ve diplomatik cephe de dahil olmak üzere mevcut tüm yollarla ulusal çıkarları koruyoruz” denildi.

ESAD’IN SURİYE HALKINA KARŞI KABAHAT İŞLEDİĞİNE VURGU YAPILDI

Beşar Esad’ın, Suriye halkına karşı cürüm işlediğine vurgu yapılan açıklamada, “Ukrayna tarafı, Beşar Esad rejiminin Suriye halkına karşı işlediği cürümlerle kontaklı olarak 2016 yılında Ukrayna’nın Şam Büyükelçiliğini kapatmış ve 2018’de Ukrayna’daki Suriye Büyükelçiliği’nin kapatılması buyruğunu vermişti. Suriye’deki Ukraynalıların süreçleri, Lübnan’daki Ukrayna Büyükelçiliği tarafından yürütülüyor” tabirlerine yer verildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.