Türkiye Kültür Yolu Şenlikleri 16 Eylül’de başlayacak

Türkiye’nin memleketler arası marka kıymetine katkıda bulunmak emeliyle düzenlenen “Türkiye Kültür Yolu Festivalleri” 16 Eylül-23 Ekim’de gerçekleştirilecek.

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından bu yıl İstanbul, Ankara, Diyarbakır, Çanakkale ve Konya’da gerçekleştirilecek şenliklere ait Atatürk Kültür Merkezi’nde (AKM) basın toplantısı düzenlendi.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, burada yaptığı konuşmada kültür ve sanatın buluştuğu şenliklerin eşsiz rotalarda düzenlendiğini söyledi.

Üç yıl süren bir çalışmanın akabinde birinci olarak Beyoğlu Kültür Yolu ismiyle düzenlenen şenliklerin 7’den 70’e toplumun her kısmını kültür ve sanatla buluşturduğunu lisana getiren Ersoy, “Bu şenlik öylesine beğenildi ki şenliklerimize başkentimizi de dahil ettik. Çizdiğimiz ve yapılan onarımlarla güçlendirilen kültür rotasında Ankara’da da bir şenlik düzenledik. Klasikle çağdaşı birleştirerek, hem CSO ADA ANKARA’da klasik müzik dinletileri sunduk, hem de yüzyılların izini taşıyan Ankara Kalesi’nde çeşitli etkinlikler düzenledik.” dedi.

Bakan Ersoy, şenliklerin bu sefer beş vilayette çok daha kapsayıcı, çok daha yaygın etkinliklerle vatandaşlara eşsiz bir kültür sanat tecrübesi yaşatacağını vurgulayarak, “Türkiye Kültür Yolu Şenlikleri, 16 Eylül’de başlayacak ve 23 Ekim’e kadar sürecek. İstanbul ve Ankara’nın yanı sıra Çanakkale, Diyarbakır ve Konya ve civar vilayetlerde yaşayanlar, bir ayı aşkın müddette tam manasıyla kültür ve sanata doyacak.” biçiminde konuştu.

Festival kentlerine İzmir ve Adana da eklenecek

Operadan sinemaya, edebiyattan dansa, müzikten dijital sanatlara kadar herkesin kendi beğenisine ve ilgisine uygun birçok aktiflik sunacaklarına işaret eden Ersoy, şunları kaydetti:

“Kültür sanat coşkumuzu bu beş kentimizden tüm Türkiye’ye dalga dalga yayacağız. Bu kentlerimize gelecek yıl Nisanda İzmir’imizi de ekleyeceğiz. Ayrıyeten Adana Portakal Çiçeği Karnavalı’nı da Türkiye Kültür Yolu Şenlikleri kapsamına alacağız. Adana’mızdaki bu hoş şenliği, daha güzel noktalara el birliğiyle taşıyacağız. Aklımızda farklı kentlerimiz de var. Bu ortada şenliklerin müddetlerini, komşu vilayetlerden gelebilecek vatandaşlarımızın da etkinliklerimize katılabilmesini sağlayabilmek için bilhassa uzun tuttuk.”

Milyonlarca insanın katılmasının beklendiği, 5 vilayette 15 bine yakın sanatkarın iştirakiyle 3 binden fazla aktiflik düzenleneceğini kaydeden Ersoy, şenlik programlarına ve aktifliklerin düzenleneceği yerlere ait bilgiler verdi.

“Hedefimiz, 2023 turizm stratejilerimizle de örtüşüyor”

Etkinliklerin birçoklarının fiyatsız ve halka açık düzenleneceğini belirten Ersoy, “Dünyada bu kadar geniş çapta, kültür ve sanat aktiflikleri gerçekleştiren seçkin ülkelerden biriyiz. Maksadımız, şenliklerimizi herkese ulaşacak halde yaygınlaştırmak. Bu maksadımız, 2023 turizm stratejilerimizle de örtüşüyor zira turizmde de amacımız, bu yıl olduğu üzere giderek artan sayılara ve kaliteye ulaşmak.” değerlendirmesini yaptı.

Bakan Ersoy, Türkiye’nin doğal hoşluklarla dolu, turistler için çok cazip beldelere sahip bir ülke olduğuna işaret ederek, “Kültür alanında da harikulâde varlıklara sahibiz, kâfi ki bunların tanıtımını en güzel formda yapabilelim. Kentlerimizi marka yapmak istiyorsak, turizmde rekabetçi olmak istiyorsak, rakip ülkelerden ayrışmak istiyorsak bunu arkeolojik değerlerimizle, kültürel özelliklerimizle, gastronomi alanındaki farklılıklarımızla yapabiliriz. Biz buna bütün yüreğimizle inanıyoruz ve Türkiye Kültür Yolu Şenlikleri üzere tüm toplumu kucaklayan kültür sanat aktiflerinin bu yolda çok kıymetli katkılar sağladığının farkındayız.” biçiminde konuştu.

Festivallerin değerli katkılarından birinin de düzenlendiği kentlerdeki aktiflik yerlerinin, şenlikler vesilesiyle yine elden geçirilmesi, restore edilmesi ve ayağa kaldırılarak yeni bir ruh katılması olduğuna dikkati çeken Ersoy, şunları kaydetti:

“Bence bu çalışmalar da en az etkinlikler kadar değerli zira yüzlerce yıl öncesinden miras kalan bu yerleri biz de böylelikle sonraki nesillere dört başı mamur biçimde emanet etmiş oluyoruz. Yalnızca Beyoğlu Kültür Yolu için Atatürk Kültür Merkezi’nden Galata Kulesi’ne Atlas Sineması’ndan Galata Mevlevihanesi’ne, elimizin değmediği tarihi, kültürel ve mimari kıymet kalmadı. O rotada yer alan galerilerden, vakıflara, araştırma kurumlarından, antikacılara kadar herkesi sürece dahil ettik ve bir kültür sanat ekosistemi yarattık. Bu rotalarda şenlikler sona erse de şenlik ruhu kalıcı oluyor ve kültür sanat yatırımları, projeleri devam ediyor. Biz de zati tam olarak bunu hedefliyoruz.”

“Gastronomi alanında zenginliğimizi ortaya koyacağız”

Mehmet Nuri Ersoy, ön plana çıkarılan tarihi ve kültürel ögelerin, ülkenin kültür ve sanat hayatına, ayrıyeten turizmine kazandırılmış birer bedel olarak yer aldığını belirterek, şöyle devam etti:

“Bu yılki şenliklerde, gastronomi alanında da değişik etkinliklerle ülkemizin bu mevzudaki zenginliğini ortaya koyacağız. Bizler, dünyada örneği az görülen, milletlerarası seyahatlerde belirleyici olan ve önemli ziyaretçi kitlelerini cezbeden bir marka kültür sanat şenliği yapıyoruz. Sayılar da bu sözlerimi teyit ediyor. Geçtiğimiz mayıs ayında Beyoğlu Kültür Yolu Şenliği’nde 84 farklı noktada, 53 kültür sanat kurumu ve yerli yabancı toplam 6 bin 453 sanatkarla 1500’den fazla aktiflik gerçekleştirdik. 16 günlük şenlik sonunda 10 milyona yakın ziyaretçiye ulaştık. Toplumsal medyada 12 milyonun üzerinde etkileşim oldu. 16 gün boyunca sokak ve meydanlar sahneye dönüştü.”

Başkent Kültür Yolu Şenliği’nde ise 16 günün sonunda 2 milyon 300 bin ziyaretçi kaydedildiğini, 96 konser, 69 stant, 11 opera-bale, 27 tiyatro, 61 açık hava aktifliği, 88 söyleşi ve 155 çocuk aktifliği gerçekleştirdiklerini lisana getiren Ersoy, şu bilgileri ekledi:

“Tüm bu etkinliklerimiz dünya kamuoyunun da geniş ilgisini çekti. Beyoğlu Kültür Yolu için 2021 yılında 29 ülkeden 56 basın mensubunu ülkemizde ağırladık. Bu yıl da hem Beyoğlu hem Başşehir Kültür Yolu şenlikleri için 31 ülkeden 56 farklı yayından toplam 67 basın mensubuna mesken sahipliği yaptık. Şimdiki şenliklerimiz için yurt dışından yeniden basın mensupları, kanaat başkanları gelecek. Türkiye Kültür Yolu Şenlikleri ile elde ettiğimiz bu kazanım değer biçilemez. Şenliklerimizi her yıl genişleterek sürdürmeye ve klâsik hale getirmeye kararlıyız. Toplumun nabzını tutarak etkinliklerimizi zenginleştirmeye daima birlikte devam edeceğiz.”

Basın toplantısına katılan İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcıları Ahmet Misbah Demircan ve Özgül Özkan Yavuz, Beyoğlu Belediye Lideri Haydar Ali Yıldız ile bakanlık yetkilileri ve dal temsilcilerinin hatıra fotoğrafı çektirmesiyle program sona erdi.

Festivaller hakkında

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Türkiye’nin milletlerarası marka bedeline katkıda bulunmak hedefiyle düzenlenen Türkiye Kültür Yolu Şenlikleri, bu yıl beş kentte kapılarını açacak.

Bir ayı aşkın bir mühlete yayılan şenlikler, 7’den 70’e herkesi mimariden edebiyata, fotoğraftan müziğe, dizayndan tiyatroya farklı disiplinlerden çok sayıda sanat aktifliğiyle buluşturacak.

Çanakkale’de 16-25 Eylül tarihleri ortasında gerçekleştirilecek “Troya Kültür Yolu Festivali”, 40’tan fazla yerde stant, konser, söyleşi ve atölyelerden oluşan 100’den fazla aktifliğe sahne olacak.

Festival kapsamında Çanakkaleliler ve bölge halkı, Anadolu Ateşi “Troya” Şovu’nu, Troya efsanesi görüntü mapping gösterisini, Devlet Opera ve Balesi konser ve müzikallerini, “Bağlılık Hasan” sineması gösterimini ve Çanakkale destanıyla ilgili pek çok sinema gösterimini izleme imkanı bulacak.

Beyoğlu Kültür Yolu Şenliği’nde 1-23 Ekim tarihleri ortasında 46 yerde 6 binden fazla sanatçı, binden fazla aktiflikte sanatseverlerle buluşacak. İspanyol müzisyen Buika’nın AKM Opera Salonu’nda müzikseverlere buluşacağı şenlikte Yavuz Bingöl ile Ali İstek Ghorbani de birlikte konser verecek.

AKM Galeri’de İhtilal Erbil’in ferdî standının sanatseverlerle buluşacağı şenlikte Behçet Necatigil, Oğuz Atay, Tomris Uyar ve Orhan Pamuk’un da bulunduğu edebiyatçıların el yazmalarından oluşan bir stant Tophane-i Amire Tek Kubbe’de sanatseverlerin beğenisine sunulacak.

Başkent Kültür Yolu da birebir tarihlerde 1-23 Ekim tarihleri ortasında Ulus semti ve etrafındaki tarihi ve kültürel yerleri içine alan bir güzergahta 70 farklı noktada 5 bine yakın sanatkarın iştirakiyle 500’den fazla aktiflikle gerçekleştirilecek.

Ankaralılar ve etraf vilayetlerdeki sanatseverler, konserlerden stantlara, spor karşılaşmalarından söyleşilere, 23 gün boyunca eşsiz bir kültür sanat tecrübesi yaşayacağı şenlikte Göbeklitepe Operası, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (CSO) ve Devlet Çoksesli Korosu’nun sahneye taşıyacağı Carmina Burana konseri, Birleşmiş Milletler özel konseri, İngiliz müzikçi Yusuf İslam konseri ve ABD’li sanatçı Della Miles konseri Ankaralılarla buluşacak.

Diyarbakır Sur Kültür Yolu, 8-16 Ekim tarihleri ortasında 2 binden fazla sanatçı ve 1500 aktiflikle Türkiye’nin kültür sanat zenginliği Diyarbakır’dan dünyaya taşınacak.

Dengbejlerden Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’na, Türkçe, Kürtçe, Ermenice müziklerden eyvan gecelerine tüm kıymetler tek bir şenlikte buluşacak. Kapadokya’nın balonları Diyarbakır’da uçuş yapacak, Keçiburnu Terası’ndan gökyüzü müşahede aktifliğiyle şenlik rengarenk bir hal alacak.

Türkiye Kültür Yolu Şenlikleri’ne dahil edilen 19’uncu Milletlerarası Konya Mistik Müzik Şenliği de, Mevlana Celaleddin-i Rumi’nin 815’inci doğum yılı aktiflikleri kapsamında 22-30 Eylül’de yapılacak.

Türkiye’den sanatçı Cengiz Özkan’ın yanı sıra İspanya’dan müzisyen Jordi Savall, Mısır’dan El-Hadra Ensemble, Azerbaycan’dan Teyyub Aslanov, Almanya’dan Pera Ensemble, Özbekistan’dan Nasiba Abdullayeva, Hindistan’dan Dhruv Sangari ve İran’dan Hesameddin Seraj, Selçuklu Kongre Merkezi’nde müzikseverlerle buluşacak.

Festivalde, Mevlana Meydanı’ndan tekke musikisinin, Merkez Tren Garı’ndan mehter grubunun sesi yükselecek. Mevlana Müzesi, “Ayin-i Şerif” olarak isimlendirilen sema ayinine konut sahipliği yapacak.

Festivaller kapsamında gerçekleşecek etkinliklerle ilgili detaylı bilgilere “www.kulturyolufestivalleri.com” internet adresinden ulaşılabilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.