Suudi Arabistan’dan yapay zekalı hac planı

Mescid-i Haram ve Mescid-i Nebevi İşleri Genel Lideri ve Kabe İmamı Pir Abdurrahman es-Sudeys, Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanı Dr. Tevfik er-Rabia’nın da katıldığı bir toplantıda bu yılki hac planına ait açıklamada bulundu.

Yapay zekadan yararlanılacak

Sudeys, bu yılki hac döneminin öne çıkan özelliğinin çağdaş teknolojiler, yeni uygulamalar ve yapay zekanın kullanılması olduğunu belirtti.

En büyük hac mevsimi planı

Bu yıl hac mevsimi için şu ana kadarki en büyük operasyonel planı hazırladıklarını tabir eden Sudeys, planın, Suudi Arabistan’ın 2030 vizyonu kapsamındaki stratejik amaçlarıyla temaslı olacağını lisana getirdi.

Kabe etrafı yalnızca hacılara ayrılacak

AA’nın haberine nazaran; Sudeys plan doğrultusunda, hacıların ibadetlerini daha rahat yapabilmeleri için 10 bin vazifelinin hazır bulunacağını, Kabe’nin etrafının yalnızca hacıların tavafına, başka genişletilmiş alanların ise beyhude tavaflara ayrılacağını, Kral Abdulaziz, Kral Fehd ve Es-Selam kapılarının hacılara tahsis edileceğini aktardı.

Sağlık şartlarına nazaran hacı sayısı artırılacak

Bakan Rabia ise sıhhat şartlarına nazaran hacıların sayısını kademeli olarak artırmayı istediklerini lisana getirdi.

Suudi Arabistan, Kovid-19 salgını nedeniyle 2020 ve 2021’de hac ibadeti için yalnızca ülke içinden ve sonlu sayıda hacı adayına müsaade vermişti.

Türkiye’ye 37 bin 770 kontenjan ayrıldı

Bu yıl yurt dışından hacı adaylarını kabul etmeye başlayan Suudi Arabistan, şimdi külliyen tesiri sona ermeyen Kovid-19 salgını nedeniyle Türkiye’ye 37 bin 770 kişilik kontenjan ayırmıştı.

1 milyon hacı adayı kabul edilecek

Suudi Arabistan bu yıl hac ibadeti için ülke içinden ve dışından toplam 1 milyon ziyaretçinin kabul edileceğini açıklamıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.