Rusya-Ukrayna savaşı demir ihracatında kıymetli fırsatlar doğurabilir: Kesim ihracatı 9 milyar dolara çıktı

İDDMİB açıklamasına nazaran, Birliğin 28 Nisan’da iş başına gelen yeni idaresinin 100 günlük çalışma süreçleri düzenlenen toplantıyla paylaşıldı.

Açıklamada toplantıdaki konuşmasına yer verilen Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Lider Vekili ve İDDMİB Lideri Çetin Tecdelioğlu, demir ve demir dışı kesiminin Türkiye ihracatında önemli bir katma paha yaratan kesim olduğuna işaret ederek, kilogram başı ihracat ünite fiyatının 4,75 dolara ulaştığını bildirdi.

Türkiye genelinde ihracatın kilogram başı ortalamasının 1,4 dolar civarında olduğu göz önüne alındığında bölümün yarattığı katma bedelin çok daha net bir formda ortaya çıktığını aktaran Tecdelioğlu, “Biz daha fazla üretim, daha fazla ölçü, daha fazla katma paha yaratan başlıklarla satır satır çalışıyoruz. Demir ve çelikten yapılan ocaklarda dünyada üçüncü, Avrupa’da birinciyiz. Alüminyum mesken gereçleri ve kullanılan eşyaya baktığımızda dünyada beşinci, Avrupa’da üçüncüyüz. Paslanmaz çelik ve sofra materyallerine baktığımız vakit da tıpkı formda Avrupa’da üçüncü sıradayız. Bunlar çok önemli sayılar.” sözlerini kullandı.

Sektör olarak birinci 100 günde 550 firmayla temas edip istişarelerde bulunduklarını aktaran Tecdelioğlu, tekrar bu devirde 8 ana kesim ve 17 dernekle toplantı yaptıklarını, 3 fuara ulusal iştirak düzenleyip ek 3 tane de Ur-Ge projesi başlattıklarını bildirdi.

Tecdelioğlu, Ticaret Bakanlığı ve Eximbank nezdinde de 4 toplantı gerçekleştirdiklerini belirterek, “Bu ağır çalışma önümüzdeki periyotta de devam edecek. 2023 sonuna kadar ortalarında fuarlar, alım heyetleri, çalıştaylar, konferanslar, ziyaretler ve bölüm buluşmalarının da olduğu 150’ye yakın tertip yapacağız.” tabirlerini kullandı.

“Rusya’dan Türkiye’ye önemli talep var”

Çetin Tecdelioğlu, Rusya ile Ukrayna ortasındaki savaş nedeniyle Türkiye’ye Rusya kaynaklı önemli bir talep oluşmaya başladığını aktararak, şunları kaydetti:

“Rusya ile Ukrayna ortasındaki savaşı tasvip etmiyoruz, insanların orada ziyan görmesini istemiyoruz fakat ticari istikametten de ambargodan ötürü bu durum Türkiye’ye demir ve demir dışı ihracatında değerli fırsatlar yaratacaktır. Rusya’nın ithalatına ve ona ambargo uygulayan ülkelerle ilgili tablolara baktığımızda bizim için çok büyük bir talep çıkıyor. Almanya’dan, İtalya’dan, Fransa’dan alamadıklarını bizden alıyorlar. Ayrıyeten, birçok AB firmasından Rusya’ya Türkiye üzerinden eser satmayı planlayan firmalar var. Onlar Türkiye’yi bir depo ve köprü olarak kullanmak istiyorlar. Başka yandan Ruslar da tedariki Türkiye’den yapmak istiyor. Bunu yeterli kıymetlendirmemiz gerekiyor. Türkiye endüstrisi ve ihracatı için tarihi bir fırsat.”

Bayramdan evvelki hafta, Türkiye Cumhuriyeti ve Rusya Federasyonu Hükümetler Ortası Sanayi Çalışma Komitesi ile İDDMİB Kontrol Konseyi Üyesi Gökhan Turhan önderliğinde Rusya’ya bir ticaret heyeti yolladıklarını belirten Tecdelioğlu, yapılan toplantılar sonucu karşılıklı alışverişi hızlandırmak için bir sekretarya kurma talebi oluştuğunu ve Ticaret Bakanlığı’nın da mevzu ile ilgili çalışmaları başlattığını aktardı.

Rusya’nın yanında Tayvan ve Çin ortasındaki kriz ile ilgili olarak da önemli çalışmalar yaptıklarını aktaran Tecdelioğlu, şunları kaydetti:

“Çin’in Tayvan’ın etrafını tatbikat emeliyle ablukaya aldığı günleri geçiriyoruz. Bu durum otomotiv, makine ve beyaz eşya üzere dünyadaki ana dalları ürküttü ve korkuttu. Çin’e ve Uzak Doğu’ya bağımlı Avrupa, önemli manada alternatif bir ülke bulmak zorunda. Burada da Türkiye için değerli fırsatlar doğabilir. Tayvan, dünya çip üretiminin yüzde 60’ını karşılıyor. Avrupa ülkeleri ne kadar çipsiz üretim yapabilirler, Tayvan’ı ne kadar gözden çıkarabilirler bilmiyoruz ancak birtakım fırsat sinyalleri alıyoruz.”

Sektör ihracatı 7 ayda 9 milyar dolara dayandı

İDDMİB Lideri Tecdelioğlu, birinci 7 ayda kesimin geçen yılın birebir devrine nazaran yüzde 33 artışla 8,9 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdiğini bildirdi.

Demir ve demir dışı kesiminin toplam ihracat içerisindeki hissesinin yüzde 6,2’ye yükseldiğini aktaran Tecdelioğlu, sanayi kesimleri ortasında en çok ihracat yapan altıncı dal olduklarını vurguladı.

Sadece temmuz ayına bakıldığında ise geçen yılın birebir ayına nazaran yüzde 6 artışla 1 milyar dolar ihracat gerçekleştirdiklerini bildiren Tecdelioğlu, “2022 Ocak-Temmuz devrinde en çok ihracat 1,2 milyar dolar ile Almanya’ya yapılırken, ikinci sıradaki İtalya’ya 699 milyon dolar, üçüncü sırada yer alan ABD’ye ise 536 milyon dolar ihracat gerçekleştirildi.” sözlerini kullandı.

Tecdelioğlu, amaçlarını ise Cumhuriyet’in 100’üncü yılı olan 2023’te 20 milyar dolara ulaşmak olarak belirlediklerini belirtti.

İDDMİB Kontrol Heyeti Üyesi Gökhan Turan da Rusya’nın artık bir formda Avrupa ile işler yolunda gitse dahi avro ile alışveriş yapmak istemediğini aktararak, “Olaya bu açıdan baktığımız vakit Rusya’nın Çin ve Türkiye dışında çok fazla seçeneği yok. Rusya, bizimle iş birliği yapmak istiyor fakat burada ikili eşleştirmeler çok değerli. Bu mevzuda bilhassa ihracatçılar birliğinin kilit rol oynayacağını düşünüyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.