RTÜK cezayı kesti! Kızılcık Şerbeti yayınlanmadı, Erdoğan’lı belgesel gösterildi

Show TV’de yayınlanan Kızılcık Şerbeti dizisinde RTÜK tarafından yer aldığı iddia edilen ‘kadına şiddeti özendirme ve cinsiyet ayrımcılığı’ sahneleri nedeniyle kanala, 5’er kez yayın ve program durdurma ile üst sınırdan idari para cezası verilmişti.

RTÜK cezanın gerekçesi olarak bir bölümde yer alan ve ailesi tarafından istemediği erkekle zorla evlendirilen Nursema karakterinin, evlendiği erkek tarafından camdan aşağı atılmasını göstermişti.

Show TV, bu akşam RTÜK’ün cezanın uygulanması kararına ilişkin kendilerine e-posta ile iletilen mahkeme tebligatının posta yoluyla ulaşması gerektiği için dizinin yayınlanmasına karar vermişti. Ancak Show TV lisans iptali riski nedeniyle yayını kesti.

YAYINLANAN KAMU SPOTUNDA “İSLAMOFOBİ” İŞLENDİ

Dizi saatinde izleyicilere İslamofobi’yi anlatan kamu spotu aktarıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da aile üzerine açıklamalarının da yer aldığı kamu spotunda, “Corona virüsü kadar tehlikeli olan İslam düşmanlığı virüsüdür ve bu virüs özellikle Avrupa ülkelerinde hızla yayılıyor” gibi ifadeler yer aldı.

KANALDAN AÇIKLAMA

RTÜK’ün Kızılcık Şerbeti dizisi ile ilgili kararının ardından Show TV’den yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

* Bilindiği üzere Show TV’de yayınlanan Kızılcık Şerbeti dizisi ile ilgili olarak RTÜK tarafından “Kadına şiddeti özendirme ve cinsiyet ayrımcılığı” gerekçeleriyle 5 program durdurma cezası verilmiştir. Bu cezaya karşı kanalımız tarafından açılan iptal davasında bölge idare mahkemesince idarenin savunması alınıncaya kadar yürütmeyi durdurma kararı verilmiş bulunmaktaydı.

* Söz konusu yürütmeyi durdurma kararı uyarınca kanalımız, dizinin yayınına devam ederken, RTÜK tarafından yürütmeyi durdurma kararına yapılan itirazın Ankara 23. İdare Mahkemesince kabul edildiği ve yürütmeyi durdurma kararının kaldırıldığı RTÜK yetkililerince şifahen şirketimize iletilmiş, kararın bugün mesai saatinin bitiminden sonra UYAP’a yüklendiği ifade edilmiştir.

* Yayın saati itibarıyla yürütmeyi durdurma kararının kaldırıldığına dair mahkemece şirketimize e-tebligat sisteminden yapılmış bir tebligat bulunmadığı, başkaca da tebligat kanunu uyarınca yapılmış geçerli bir tebligat da mevcut olmadığı için yayınlamakta olduğumuz dizinin yayını RTÜK yetkililerinin şifahi bildirimine istinaden muttali olduğumuz mahkeme kararının ve RTÜK kararının gereğinin yapılmasını teminen şirketimizce durdurulmuştur.

* Kızılcık Şerbeti dizimizin yayını yerine RTÜK tarafından kanalımıza yayınlanmak üzere gönderilen belgeseller yayına alınmıştır. Söz konusu karara karşı gerekli yasal itirazların yapılacağını değerli izleyicilerimizin bilgisine saygıyla sunarız.

OYUNCULARDAN TEPKİ

Dizide Fatih karakterini canlandıran Doğukan Güngör olaya tepki gösterdi.

Dizide yer alan oyuncular Ceren Karakoç, Barış Kılıç ve Selin Türkmen de RTÜK’e tepki gösterdi.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir