PAÜ Hastanesi’nde bine yakın asistan doktor iş bıraktı

Denizli’deki Pamukkale Üniversitesi Hastanesi’nde misyonlu yaklaşık bin asistan tabip iş bıraktı. Yeni yönetmelik nedeniyle geçen ay yarı maaş alan asistan doktorlar hem çalışma şartlarının hem de fiyatlarının düzeltilmesini istedi.

Denizli’de günlük 10 bin hastanın bakıldığı Pamukkale Üniversitesi Hastanesi’nde asistan doktorlar iş bıraktı. Dün mesai yapmayan yaklaşık bin asistan tabip bugün de misyonlarının başına geçmedi. Üniversite hastanesi olduğu için taban ödeme ve teşvik sisteminden faydalanamadıklarını belirten asistan doktorlar iki aylık kayıplarının olduğunu söyledi.

Hastane önünde basın açıklaması yapan bir küme asistan tabip evvelki gece yarısı apar topar bir yönetmelik hazırlandığını lakin hazırlanan yönetmeliğin belirsizliklerle dolu olduğunu tabir etti.

‘ÇOCUĞUM BENİ TANIMADI’

Asistan tabipler ismine Osman Gazi Sağlam açıklama yaptı.  Sağlam, “Kimsenin mağdur olmasını istemeyiz. Fakat yıllardır asistan tabiplerin hakkı sömürüldü. Bizler 36 saat gece gündüz hastanede çalıştık. Benim kızım bir yaşına kadar beni tanımadı.  Diğer hastanelerdeki asistan arkadaşlarımızın yarı fiyatına çalışmayacağız. İnsani kaideler dışında çalışmak istemiyoruz” tabirlerini kullandı.

‘HASTA BAKACAK DOKTOR BULAMAYACAKSINIZ’

Bakanlığın 36 saat çalışmayı engelleyen bir tasarı çıkardığını hatırlatan Sağlam şöyle konuştu:

“Yoğun bakımlarda 36 saat boyunca ayakta durduk. Bakanlık bir çalışma yaptı fakat kâfi değil. Biz haklarımızı tam olarak alamadığımız bir sistemin içinde çalışmak durumundayız. Vatandaşların gerimizde durmasını istiyoruz.

Buraya kolay gelmedik. Arkadaşlarımız kent şehir dolaşırken bizler kütüphanelerde ders çalışıyorduk. İstanbul’da bir güvenlikçi vazifesi başında şehit edildi. Hak aramak şiddet boyutuna ulaştığında bu artık hak aramaktan çıkar.

Bunun bir cehalet olduğunu tüm toplum olarak öğrenmek zorundayız. Yoksa hasta bakacak doktor bulamayacaksınız. Bizler asistem doktorlar olarak son uyarıyı yapıyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.