Öztrak: Erdoğan hala ‘Faizin en büyük düşmanı biziz’ diyerek milletle alay ediyor

CHP Genel Lider Yardımcısı Faik Öztrak, iktidarın iktisat siyasetlerini eleştirerek, “Erdoğan hala sıkılmadan ‘faizin en büyük düşmanı biziz’ diyerek milletle alay etmeye devam ediyor. Bütçe sonuçları Erdoğan’ın faiz ve faiz lobileri konusunda zikri ile fikrinin birbirine hiç uymadığını açıkça gösteriyor” dedi.

CHP Genel Lider Yardımcısı ve Parti Sözcü Faik Öztrak, genel merkezde düzenlediği basın toplantısında gündeme ait açıklamalarda bulundu. Öztrak şunları söyledi:

“ERDOĞAN’IN SEVDİCEĞİ FAİZ LOBİLERİ VE BİR AVUÇ YANDAŞ”

“Hükümetin kimlere öncelik verdiğini, kimleri umursamadığını hazırladıkları bütçeleri ortaya koyar. Bu yılın birinci yarısına ilişkin bütçe sonuçları Erdoğan şahsım hükümetinin neyi tercih ettiğini, kimleri sevdiğini açıkça gösterdi.

Erdoğan birinci 6 ayda faiz lobilerine tam 135 milyar lira ödedi. Birebir devirde bütçeden yatırımlara yapılan harcama yalnızca 73 milyar lira. Yani faize yatırımların 2 katı kadar para gitmiş. Bu bir tercihtir.

Erdoğan faiz lobilerine, bankalara, mevduat sahiplerine bu kadar cömert davranırken vatandaşı için ne yaptı? Millete ne verdi? Dünyada besin krizi büyüyor, artan mazot, gübre fiyatları nedeniyle çiftçilerimiz tarlalarına girmekte zorlanıyor.

Ama birinci 6 ayda bütçeden çiftçiye verilen takviye 21 milyar lira. Yani faizcilere ve yandaşlara verilen paranın 9’da 1’i. Tablo pek açık Erdoğan şahsım hükümetinin sevdiceği çiftçimiz değil, yoksul fukara değil, bu aziz millet hiç değil. Erdoğan’ın sevdiceği faiz lobileri ve bir uvuç yandaş.”

“MİLLET SANDIK ÖNÜNE GELDİĞİNDE GEREĞİNİ YAPAR”

“Erdoğan’ın bu tercihleri banka bilançolarına da yansımış vaziyette. Mayıs ayında bankaların devir karı geçen seneye nazaran yüzde 434 artmış. Yani 5’e katlanmış. 132 milyar liraya çıkmış. Banka karlarındaki bu artış bu ne sevgi ah dedirtecek cinsten.

Ama Erdoğan hala sıkılmadan ‘faizin en büyük düşmanı biziz’ diyerek milletle alay etmeye devam ediyor. Bütçe sonuçları Erdoğan’ın faiz ve faiz lobileri konusunda zikri ile fikrinin birbirine hiç uymadığını açıkça gösteriyor.

Erdoğan millete yaşattığı bu zulmün sorumluluğundan, ‘Behlül kaçar’ diyerek Aşkı Memnu’nun Behlül’ü üzere kaçabileceğini sanıyorsa çok yanılıyor. Milletimiz kendisine yaşatılan kışı geçirir ancak yediği ayazı da asla unutmaz. Sandık önüne geldiğinde de gereğini yapar.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.