Litvanya’da Ukrayna’ya Bayraktar almak için bağış kampanyası: 3 günde 3 milyon Euro toplandı

Litvanya‘da, birtakım bölgeleri Rusya işgali altındaki Ukrayna‘ya göndermek üzere, Bayraktar TB2 SİHA alınması için düzenlenen bağış kampanyasında 3 günde 3 milyon Euro toplandı.

Kampanyaya 100 euro bağışta bulunan 32 yaşındaki Agne Belickaite, “Bu savaş başlamadan evvel hiçbirimiz silah almayı aklımızdan geçirmiyorduk. Lakin artık bu olağan bir şey haline geldi. Dünyanın daha güzel bir yer olması için bunu yapmalıyız” dedi.

Belickaite, Rusya’nın eski bir Sovyetler Birliği ülkesi olan Litvanya’ya saldırmasından da korktuğunu söyledi.

‘BENZERSİZ BİR KAMPANYA’

Ukrayna’nın Litvanya büyükelçisi Beshta Petro, “İlk sefer siviller Bayraktar üzere bir şey almak için bağış kampanyası düzenliyor. Bu eşsiz bir kampanya” dedi.

Türkiye’den silahlı insansız hava aracı (SİHA) satın alım sürecini Litvanya Savunma Bakanlığı yürütüyor ve iki ülke ortasındaki satın alım mutabakatının gelecek hafta imzalanması bekleniyor.

Ukrayna son yıllarda Türkiye’den 20’den fazla Bayraktar TB2 SİHA satın almıştı. Son olarak 27 Ocak’ta 16 tane daha sipariş vermiş, bu siparişler Mart ayı başında Ukrayna’ya teslim edilmişti. Bayraktar TB2’nin fiyatı yaklaşık 5 milyon Euro.

Doğu Avrupa’daki NATO üyesi ülkelerin şu ana kadar Ukrayna’ya dayanak için gönderdiği silahların birçok eski Sovyet imali silahlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.