Kuraklık alarm veriyor: Kişi başına düşen su miktarı tehlikeli seviyede

Kişi başına düşen yıllık su miktarının tehlikeli seviyeye ulaşmasıyla ilgili Prof. Dr. Mehmet Çakmakcı “Acil önlem alınmalı. Kişi başına düşen yıllık su miktarı da su kıtlığı sınırı olan 1000 metreküpe yaklaştı. Türkiye ‘yüksek su stresi altında olan ülkeler’ kategorisinde yer alıyor” diyerek uyarılarda bulundu.

Dünya Kaynakları Enstitüsü tarafından ülkelerdeki su stres dağılımına dair yapılan bir araştırma sonucuna göre Türkiye’nin yüksek su stresi altında ülke olarak görüldüğünü belirten Çakmakcı, “Türkiye İstatistik Kurumu 2022 yılı nüfus verileri dikkate alınarak kişi başına düşen su miktarı 1323 metreküp olarak hesaplanmaktadır. Çok ciddi oranda bir azalma söz konusudur. Nüfus artışı var, endüstriyel faaliyetlerde artışlar var, tarımsal alanların sulamaya açılan kısımlarında da artışlar olduğunu görüyoruz. Dolayısıyla suya olan ihtiyaç da sürekli artıyor.” açıklamasında bulundu.

Barajlardaki su seviyesine dikkat çeken Çakmakcı, “Bursa’da Nilüfer Barajı’nda su kalmadığını, Doğancı Barajı’nda da yüzde 38 civarında su olduğunu görüyoruz. Yine İstanbul Barajları yüzde 35’ler seviyesinde. Birinci önceliğimiz şuanda içme suyu için gerekli suyu sağlayabilmek” dedi.

Odatv.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir