Kral lll. Charles’ın Türkiye resimleri

Hürriyet gazetesi yazarı İhsan Yılmaz İngiltere’nin yeni kralı Charles’ın Türkiye’de yaptığı suluboya resimleri köşesine taşıdı.

Kral III. Charles Bodrum, Fethiye ve Efes gibi yerlerde resimler yapmıştı.

İhsan Yılmaz’ın yazısının ilgili bölümü şöyle:

“Geç gelen krallıkla ilgili pek çok espri yapılsa da Prens Charles bu 73 yıl boyunca boş durmadı. Pek çok meşgalesinin yanında suluboya resim yapmak da vardı.

İngiliz resim geleneğinde önemli bir yeri olan doğa manzaraları onun da tutkunu olduğu bir tarzdı.

İngiltere ve İskoçya kırsalının yanı sıra İtalya, Fransa, Türkiye kıyıları, Hong Kong körfezi gibi seyahat ettiği ülkelerin sevdiği manzaralarını resmetmişti.

FETHİYE

1991 yılında suluboya resim çalışmalarından oluşan bir albüm de çıkarmıştı Prens Charles. 73 tablonun yer aldığı ‘HRH The Prince of Wales: Watercolours’ albümü annesi Kraliçe Elizabeth’in önsözüyle yayımlanmıştı. Geliri prensin en sevdiği hayır kurumlarına bağışlanan albümde Türkiye manzaraları da yer alıyordu.

EFES-SELÇUK

Prens Charles’ın 1989 yılındaki Türkiye ziyareti sırasında yaptığı suluboya tablolarda Bodrum Kalesi, Fethiye ve Akdeniz manzaraları vardı.

Daha sonra Türkiye’yi pek çok kez ziyaret etmişti. Bu ziyaretlerinde de paleti ve fırçasını yanından ayırmamış.

BODRUM KALESİ

www.princeofwales.gov.uk adresindeki resim galerisinin Türkiye bölümünün ‘Galler Prensi’nin suluboya koleksiyonu’nda da 1992 tarihli ‘Kaya Otelden Görünüm – Uçhisar Köyü – Kapadokya, 1992 tarihli Kekova manzarası’ (Kekora yazılmış) ve 1999 tarihli dört adet Türkiye’den doğa manzarası yer alıyor.

AŞK KAÇAMAĞINDA DA RESİM YAPMIŞ

Bu arada kısa bir Kraliyet Ailesi dedikodusuna girelim. Prensin 1992’deki Türkiye gezisi sanat amaçlı değil, daha çok bir aşk kaçamağıymış.

Diana’nın 20’nci ölüm yıldönümünde bu ziyaret İngiliz basını tarafından tekrar gündeme getirilmişti.

Daily Mail gazetesi, İngiltere Veliaht Prensi Charles’ın 1992 yılında, Prenses Diana ile evli olduğu sırada, şimdiki eşi Camilla Parker Bowles ile Türkiye’nin Ege kıyılarında yaptığı sekiz günlük tatilin fotoğraflarını yayımladı.

Habere göre çifte o tarihte, 2006’da hayatını kaybeden dünyaca ünlü Türk müzik yapımcısı Ahmet Ertegün eşlik etti.

SON SERGİSİ DEVAM EDİYOR

Kral lll. Charles, Britanya tahtının varisi Galler Prensi olarak son sergisini geçen temmuz ayında Londra’daki Garrison Chapel’de açmıştı.

Prens’in 1986’da kurduğu yardım kuruluşu The Prince’s Foundation’ın düzenlediği ve 14 Şubat 2023’e kadar devam edecek sergide Prens Charles imzalı 79 suluboya eser bir araya geliyor.

Cambridge Üniversitesi’nden ‘Bachelor of Arts’ derecesi alan, resim yapmaya 1970’li yıllarda başlayan ve ilk dönem çalışmalarını beğenmediğini belirten Kral lll. Charles, verdiği son röportajlardan birinde “En rahatlatıcı ve terapötik aktivitelerden biri” diye tarif ettiği resim yapma hobisiyle ilgili olarak “Ruhun, başka eylemlerin erişemediği kısımlarını canlandırıyor” diyor.

Kral III. Charles, 1988 yılında Hampton Court Palace’ta 50 eserini, 2018’de ise National Gallery of Australia’da 30 suluboya işini sergilemişti.

Kolay değil, 73 yıl kral olmayı bekledi. Dünya bir ressam kaybedip bir kral mı kazandı, zaman gösterecek.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.