Kılıçdaroğlu: Cumhurbaşkanlığını aldığımızda birinci iş İstanbul Sözleşmesi’ni yürürlüğe koyacağız

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, İzmir’de düzenlenen “Balkan ve Rumeli Buluşması” programına katıldı.

Kılıçdaroğlu, burada yaptığı konuşmada, “Türkiye’deki bütün bayanlara kelamım var. Unutmayın, halkın iktidarı kurulduğunda Allah’ın müsaadesiyle cumhurbaşkanlığını aldığımızda birinci yapacağımız iş İstanbul Sözleşmesi’ni derhal yürürlüğe koymaktır” dedi.

Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

“Sizleri Mustafa Kemal’in hemşehrilerini, Cumhuriyet Halk Partisini kucaklamaya davet ediyorum. Bize gelmenize ve bize katılmanıza davet ediyorum. Coğrafyanın neresinde yaşıyorsanız yaşayın, Cumhuriyeti demokrasiyle taçlandırmak için tekrar kucaklaşmak, tekrar bir arada olmak, yeniden bu ülkeye gerçek manada demokrasiyi getirmek için birlikte olmak zorundayız. Birlikte olmak zorundayız. Biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak Balkanlar’daki soydaşlarımızla dostluğumuzu motamot sürdürüyoruz. Oradaki siyasal partilerle iç içeliğimizi sürdürüyoruz. İster Bulgaristan’da olsun ister öteki bir yerde olsun. Bizim köklerimizin bulunduğu bütün yerlerde hiç kimse unutmasın orada Cumhuriyet Halk Partili kesinlikle vardır. Balkanların yüreğinde Balkanların kalbinde kesinlikle Cumhuriyet Halk Partisi, kesinlikle Mustafa Kemal sevgisi vardır. O sevgiyi büyütmek hepimizin ortak vazifesidir.

TÜRKİYE’DEKİ BÜTÜN BAYANLARA KELAMIM VAR: Mustafa Kemal’in yalnızca bu coğrafyada tesiri yok. Gazi Mustafa Kemal bütün mazlum milletlerin başkanı olmuştur, önderi olmuştur. Gazi Mustafa Kemal’in başlattığı İstiklal Savaşı’ndan sonra bütün mazlum milletlerin İstiklal Savaşı’nın başladığını görüyorsunuz. Biz Cumhuriyet’i kurduktan sonra bütün mazlum milletlerin de cumhuriyeti inşa ettiklerini görüyorsunuz. O nedenle ortanızdan çıkan hemşehriniz, hemşehrimiz, kahramanımız, Ulusal Kurtuluş Savaşı’nın kahramanı Gazi Mustafa Kemal’e birlikte sahip çıkmak, onun unsurlarını büyütmek zorundayız. Onun ülkelerini büyüttüğümüz vakit asıl gayeye ulaşmış olacağız. Güçlü Türkiye, prestijli Türkiye, saygın bir Türkiye, saygın bir demokrasi, herkesin niyetini özgürce tabir ettiği bir Türkiye, üreten bir Türkiye, güçlü bir Türkiye. Kimsenin inancından, kimliğinden, hayat biçiminden dolayı ötekileştirilmediği bir Türkiye. Bayan ve erkeğin eşit olduğu bir Türkiye. Türkiye’deki bütün bayanlara kelamım var. Buradaki bayanlara da kelamım var. Unutmayın, halkın iktidarı kurulduğunda Allah’ın müsaadesiyle cumhurbaşkanlığını aldığımızda birinci yapacağımız iş İstanbul Sözleşmesi’ni derhal yürürlüğe koymaktır. Mustafa Kemal’in verdiği amaç çok kolay: Çağdaş uygarlığı yakalamak ve onu aşmak. Bayan ve erkeğin eşit olmadığı, ortalarında farkların olduğu bir nizamı asla kabul etmiyoruz.

KADER BİRLİĞİ YAPMAK ZORUNDAYIZ: Çağdaş uygarlığa ulaşacaksak, birlikte uğraş edeceksek, omuz omuza bu çabayı yapmak zorundayız. Ulusal Kurtuluş Savaşı’nda yalnızca erkekler yoktu, bayanlar da vardı. Üstelik yaşlı olanlar da vardı. Sırtında çocuğu, elinde mermisi, tüfeği cephede çalışan bayanlar vardı. O nedenle biz, birlikte olmak zorundayız. Birlikte olmak zorundayız. Mukadderat birliği yapmak zorundayız. Türkiye’yi büyütmek zorundayız. Türkiye’nin çağdaş uygarlığı yakalaması ve onu aşması için birlikte çalışmak zorundayız. Bizim eksiğimiz olabilir. Bizim yanlışımız da olabilir lakin bir şeyi unutmayın. Bizden çok bu partiye sizlerin sahip çıkması lazım. Zira bu parti, sizin partinizdir, Mustafa Kemal’in partisidir.

BALKANLARI UNUTTUĞUMUZU SAKIN DÜŞÜNMEYİN: Bir ortaya geldik, birlikte olduk. Bir şeyi unutmanızı istemem. Balkan coğrafyasında ne kadar yakınlarınız, akrabalarınız varsa o coğrafyayla bilin ki o kadar içli dışlıyız. Belediye liderlerimizle oradaki belediye liderleri ortasındaki dostluğumuz devam ediyor. Vakit zaman toplantılar düzenleriz. Bazen Tekirdağ’da, bazen Edirne’de, bazen İstanbul’da, bazen İzmir’de yaparız. Buradaki belediyelerimizle oradaki belediyeler kardeş belediye rolünü üstleniyorlar ve kardeş belediye olarak birbirlerine gidip geliyorlar. Dostluklarımız devam ediyor. Sizlerin de dostlukları devam ediyor. Biz bunu da pek düzgün biliyoruz. Münasebetiyle Balkanları unuttuğumuzu sakın düşünmeyin. Balkanlarla içli dışlıyız. Ankara ve İstanbul neyse Balkanlarla Türkiye de birebir halde dostluğumuz, kardeşliğimiz, birlikteliğimiz, beraberliğimiz devam ediyor.

ELİNİZİ VİCDANINIZA KOYUP O DENLİ OY KULLANIN: Sandığa gideceksiniz. Yalnızca bir şey istiyorum. Oy kullanırken elinizi vicdanınıza koyup, oyu o denli kullanın. Göreceksiniz, Türkiye aydınlığı yakalayacaktır. Türkiye; uygar, prestijli bir ülke hızla olacaktır. Türkiye bütün sıkıntılarını aşacaktır. Türkiye güzelleşecektir. Ve Türkiye nitekim çağdaş uygarlığı aşan bir Türkiye olacaktır.” (HABER MERKEZİ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.