JPMorgan, yatırımcıları uyardı

Global iktisat değerli bir imtihandan geçiyor. Koronavirüs salgınının tesirlerinden kurtulmaya çalışan global iktisat, Rusya-Ukrayna savaşının jeopolitik riskleri ile tanıştı. Bu türlü bir ortamda kendisine istikamet bulmaya çalışan yatırımcılara bahsin uzmanından ihtar geldi.

Yatırımcılara ekonomik ‘kasırgaya hazırlanın’ uyarısı

JPMorgan Chase Üst Yöneticisi (CEO) Jamie Dimon, sıkı para siyaseti ve Ukrayna’daki savaş dahil olmak üzere iktisadın gibisi görülmemiş bir dizi zorlukla karşı karşıya olduğunu belirterek, yatırımcıları ekonomik “kasırgaya” hazırlanmaları konusunda uyardı.

JPMorgan Chase Üst Yöneticisi konuştu

ABD’nin büyük bankalarından Jamie Dimon, katıldığı bir konferansta, ekonomik görünüme ait değerlendirmelerde bulundu.

Ekonomik zorluklar kasırgaya benzetildi

İktisadın sıkı para siyaseti ve Ukrayna’daki savaş dahil olmak üzere gibisi görülmemiş bir dizi zorlukla karşı karşıya olduğunu anlatan Dimon, bu zorlukları bir “kasırgaya” benzetti.

Dimon, “Şu anda hava biraz güneşli, işler yeterli gidiyor. Herkes ABD Merkez Bankası’nın (Fed) bununla başa çıkabileceğini düşünüyor. O kasırga tam yolun aşağısında karşımıza çıkıyor. Yalnızca küçük bir fırtına mı yoksa Sandy Kasırgası mı bilmiyoruz. Kendinizi hazırlasanız yeterli olur.” sözlerini kullandı.

“JPMorgan Chase, kasırgaya hazırlanıyor”

JPMorgan Chase’in kendini buna hazırladığını belirten Dimon, bankanın bilançosu konusunda çok tutucu olacağını kaydetti.

Dimon, Fed’in enflasyonist baskılar nedeniyle faiz oranlarını yükseltmesi gerektiğini aktararak, ABD bankacılık sisteminin bu zorluklara dayanabileceğini düşündüğünü tabir etti. Fed’in niceliksel sıkılaşma yapmak zorunda olduğunu vurgulayan Dimon, “Başka seçenekleri yok, zira sistemde çok fazla likidite var.” değerlendirmesinde bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.