İsmini tenis tarihine yazdıran Carlos Alcaraz kimdir?

ABD Açık’tan zaferle ayrılan Alcaraz, ATP dünya sıralamasında tepeye çıkan en genç tenisçi oldu.

CARLOS ALCARAZ KİMDİR?

Carlos Alcaraz Garfia 2003 yılında İspanya’da dünyaya geldi. Tenise, babasının yönetici olduğu Real Sociedad Club de Campo de Murcia’da başladı. 2018 yılında Juan Carlos Ferrero’nun Equelite JC Ferrero Spor Akademisi’nde oynamaya başladı.

CARLOS ALCARAZ’IN TENİS KARİYERİ

2021 Open de Oeiras III Challenger turnuvasında 18 yaşında en genç oyuncu olarak birinci 100’e girdi. ABD Açık’ta Alcaraz , beşinci sette eşitlik bozmada dünya 3 No’lu Stefanos Tsitsipas’ı mağlup ederek mesleğinin en büyük galibiyetinde dördüncü cinse yükseldi. Erste Bank Open’da Alcaraz , dünyanın 7 numarası Matteo Berrettini’yi yenerek birinci 10’daki oyuncu karşısında ikinci galibiyetini aldı. Sonuç olarak, 1 Kasım’da birinci 35’teki en genç oyuncu olarak birinci maçına çıktı. Avustralya Açık’ta 31. seribaşı olarak birinci kere bir Grand Slam’de serie giren Alcaraz, Matteo Berrettini’ye beş sette kaybetmeden evvel üçüncü çeşide yükseldi . Kaybederken, New York Times onu “spordaki en heyecan verici yeni kuşak yeteneklerden biri” olarak nitelendirdi.

Geçen yıl, tenis dünyası tarafından pek tanınmayan dünya sıralamasının 133. basamağında yer alan Alcaraz, tepe seyahatinin sinyallerini bu dönem başında göstermişti.

Alcaraz, dönemin birinci grand slam turnuvası Avustralya Açık’a üçüncü çeşitte veda etmesinin akabinde mesleğindeki büyük çıkışı gerçekleştirdi.

İspanyol raket, Rio Açık, Miami Açık (ATP 1000 turnuvası) ve Barcelona Açık’ta kupaya uzanarak dünya sıralamasında birinci 10’a giren en genç tenisçi rekorunda selefi Nadal’a ortak oldu.

Ardından katıldığı ATP 1000 turnuvası Madrid Açık’ta tenis tarihinin unutulamayan performanslarından birini sergileyen Carlos Alcaraz, çeyrek finalinde Nadal’ı, yarı finalinde Djokovic’i, finalde ise Alman Alexander Zverev’i yenerek kupaya uzandı.

İKİ EFSANE TENİSÇİYİ ÜST ÜSTE YENDİ

Djokovic ve Nadal’ı bir turnuvada arka arda yenen birinci tenisçi unvanıyla tenisseverlerin dikkatini üzerine çekmeyi başaran Alcaraz, grand slam turnuvalarından Fransa Açık’ta ise çeyrek finale kalma başarısı gösterdi.

Bu muvaffakiyetlerinin akabinde iki efsane tenisçiden büyük övgüler alan Alcaraz, Wimbledon’da son 16 çeşidinde elenmesinin akabinde katıldığı Hamburg Açık ve Hırvatistan Açık’ta finalde kaybetti ve dünya sıralamasında birinci 4’e kadar yükseldi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.