İSKİ’den denizi kirlettiği istikametindeki tezlere yalanlama: Tümüyle gerçek dışı

İstanbul Su ve Kanalizasyon Yönetimi (İSKİ), Tekirdağ’ın Marmaraereğlisi ilçesindeki Kınıklı Deresi’nde yaşanan kirlilikle ilgili yazılı açıklama yaptı. Dün kimi basın yayın organları ve toplumsal medya hesaplarında Kınıklı Deresi’ne İSKİ’nin Silivri Değirmenköy Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi’nden kimyasal atık su deşarjı yapıldığı argümanının gündeme getirildiği belirtilen açıklamada, şöyle dendi:

“Dün birtakım basın yayın organlarında ve toplumsal medya hesaplarında Tekirdağ ili Marmaraereğlisi ilçesindeki Kınıklı Deresi’ne, Yönetimimiz Silivri Değirmenköy Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi’nden kimyasal atık su deşarjı yapıldığı ve bu durumun Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından tespit edildiği savına yer verilmiştir.

“TÜMÜYLE GERÇEK DIŞIDIR”

Öncelikle belirtmek isteriz ki bahse mevzu sorun ile ilgili olarak Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Vilayet Müdürlüğü ve Yönetimimiz çalışanı tarafından arıtma tesisimizden ve gerekli noktalardan numuneler alınmış, bu numunelere ilişkin tahliller şimdi sonuçlandırılmamıştır. Bu türlü bir durum ortadayken, deredeki kirliliğin de kimyasal kirlilik olduğu net bir formda görülmekteyken denize deşarj noktasından 13,2 kilometre uzaklıkta bulunan ve Kurumumuz tarafından işletilmekte olan evsel atık su arıtma tesisimizin denizi kirlettiği tezinde bulunmak tümüyle gerçek dışıdır. Kamuoyuna hürmet ile duyurulur!”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.