İşbir Sentetik, Güç Krizine Tahliliyle Avrupa’nın Gündeminde!

İhtiyaç duyduğu gücün yüzde 26’sını GES’ten karşılayan İşbir Sentetik, Avrupa’nın dikkatini çekti. İşbir Sentetik, 2023 yılının birinci yarısında devreye alacağı 10 MWp gücündeki yeni GES yatırımı ile gereksinim duyduğu gücün % 55’ini kendisi üretiyor olacak.

İşbir Sentetik’in bu başarısı Avrupa basınında gündem oldu. Euronews, Latinpost, The London Economic, Californiaa Herald, The American Reporter, Estrella, El Mundo Financiero ve daha pek çok basın kuruluşu, İşbir Sentetik’in muvaffakiyetini manşete çekti.

Pandemi sürecini fırsata çevirerek Big Bag pazarının en kıymetli oyuncusu olan İşbir Sentetik, tabiat dostu ambalaj ile de fark yaratıyor. 4 kıtada 40 ülkeye ihracat yapan İşbir Sentetik, kesimde Avrupa’nın en değerli üretim partnerlerinden biri.

İHTİYAÇ DUYDUĞU GÜCÜN YÜZDE 55’İNİ GES’TEN KARŞILAYACAK!

Bütün dünyayı yakından etkileyen güç krizi üretim maliyetlerinde yol açtığı artış nedeniyle şirketleri de derinden etkiliyor. Bu süreçte Güneş Güç Sistemleri (GES) başta olmak üzere yenilenebilir güce yatırımı olan ülke ve şirketler büyük bir avantaj yakalamış durumda.

4 kıtada 40 ülkeyi ihracat yapan İşbir Sentetik, yenilebilir güce yaptığı yatırımların meyvesini topluyor. Tüketiminin yıllık ortalamada % 25- %26’sını GES ile ürettiği elektrikten karşılıyor. Böylelikle GES yatırımları İşbir Sentetiğin fark yaratan gücü oldu. GES yatırımlarıyla güç tasarrufunda kıymetli bir avantaj yakaladı.

GES yatırımlarına devam eden İşbir Sentetik, 2022 yılında 304,000 m2 arazi satın alarak değerli bir adım attı. Arazi üzerinde 10 MWp daha GES yatırımı için müsaadeler alındı. Mevcut 10 MWp gücündeki GES yatırımına ek olarak 10 MWp gücünde yeni GES yatırımı 2023 yılının birinci yarısında devreye girecek. Böylelikle İşbir Sentetik, muhtaçlık duyduğu gücün % 55’ini kendisi üretiyor olacak.

DOĞA DOSTU AMBALAJ İLE AVPURA’DA ÖNE ÇIKIYOR!

Diğer yandan bilhassa Avrupa ülkelerinde yükselen etraf farkındalığına bağlı olarak plastik kullanımı sonlandırılıyor. İngiltere, Nisan 2022’den itibaren %30 plastik vergisini yürürlüğe koydu. Başka Avrupa ülkeleri de yakın vakitte sırasıyla bu vergilendirme siyasetini uygulayacak.

İşbir Sentetik, üretim kapasitesini artırmanın yanı sıra, ‘doğa dostu üretim’ mottosuyla daha az karbon izi bırakılmasını sağlayarak pazarda farklılaşmayı hedefliyor.

4 KITADA 40 ÜLKEYE İHRACAT!

4 kıtada 40 ülkeye ihracat yapan İşbir Sentetik, Avrupa ülkeleri başta olmak üzere ABD ile Asya ve Afrika portföyüne sahip. Ana pazarı olan Avrupa Birliği ülkelerine coğrafik yakınlığı ve Gümrük Birliği avantajlarını kullanarak bölümde başkan kuruluş oldu.

Öte yandan pandemi sürecinde tedarik zincirlerindeki büyük kırılmalar Avrupa için Türkiye’yi yine öne çıkardı. Problemsiz tedarik akışı öne çıkarken yalnızca fiyat avantajına bağlı Uzak Doğu ülkelerinin yerini Türkiye almaya başladı.

İşbir Sentetik, pandemi sürecince Uzak Doğu’dan tedarik yapamama nedeni ile ziyan gören Avrupalı ve Amerikalı firmalara sağladığı üretim takviyesiyle bu firmaların portföylerinde kalıcı bir yer edindi.

DÜNYANIN EN BÜYÜK BİG BAG ÜRETİCİLERİNDEN BİRİ!

İşbir Sentetik, bilhassa Big-Bag üretimine özel geliştirdiği otomasyon ile dünyanın en büyük BigBag üreticisinden biri haline geldi. Fabrika büyüklüğü ve kapasite olarak Türkiye’de ve Avrupa’daki en büyük üretim tesisi olma özelliğini taşıyor.

Türkiye’de 60 bin ton olan yıllık üretim kapasitesine ek olarak 2017 yılında Hindistan’daki FIBC Big Bag fabrikasını ekledi. İşbir Sentetik, Hindistan’daki Big Bag üretim tesisinin kapasitesini 2 katına çıkarmayı da hedefliyor.

KENDİ MAKİNESİNİ KENDİSİ TASARLAYIP ÜRETİYOR!

Sektörün önder kuruluşu olan İşbir Sentetik, büyüme stratejisini katma bedeli daha yüksek eserler olarak belirledi. Yüksek hassasiyet gerektiren ambalaj üretimi, firmanın önceliği.

İşbir Sentetik, pazarda liderliği oynarken gereksinim duyduğu makineleri tasarlayıp üretmesiyle rakiplerine fark atıyor. Bu istikametiyle dışı bağımlılığını minimuma indirerek talep artışlarını süratle karşılayabiliyor.

GENEL MÜDÜR METİN GÜLTEPE: İSTİKRARLI FORMDA BÜYÜMEYE DEVAM EDECEĞİZ!

Avrupa’da pazarında öne çıkan İşbir Sentetiğin Genel Müdürü Metin Gültepe, şu değerlendirmeyi yapıyor:

“Türkiye, güneş gücü potansiyeli bakımından dünyada birinci sıralarda yer alıyor. Bu gücün endüstride, üretimde kullanılması çok değerli. GES yatırımlarına devam ediyoruz. İşbir Sentetik olarak fark yaratan bu gücümüzle Avrupa’nın dikkatini çekiyoruz. Mevcut 10 MWp gücündeki GES yatırımımıza ek olarak 10 MWp gücünde yeni GES yatırımımızın da müsaadelerini aldık. 2023 yılının birinci yarısında devreye almak için ağır bir halde çalışıyoruz. Böylelikle gereksinimimizin % 55’ini kendimiz üretiyor olacağız.

Pazarda önder kuruluş haline geldik. Big-Bag üretimine özel geliştirdiği otomasyon ile Avrupa’nın değişmez üretim partneri olduk. Pandemi salgınını fırsata çevirerek ihracatımızı kıymetli ölçüde artırdık. Çok büyük bir talep görüyoruz. Tabiat dostu üretim anlayışıyla istikrarlı biçimde büyümeye devam edeceğiz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.