İncir yaprağının sivilceye yararları nelerdir? Kuru incir yaprağı çayı nasıl yapılır?

Yapılan araştırmalarda incir yaprağının en az incir kadar yararlı olduğu tespit edilmiştir. Gerçek halde kullanılan ve bedellendirilen bitkilerin insan sıhhati üzerinde sayısız faydası bulunmaktadır. İncir yaprağının da tam olarak bu türlü bir tesire sahip olduğundan ötürü hakikat biçimde tüketilmesi ve kullanılması gerekmektedir. İncir yapraklarıyla yapılan çay sistemli olarak tüketildiğinde cilt sorunlarından kalp hastalıklarına kadar birçok sıhhat meselesinin güzelleşmesinde olumlu tesire sahiptir. 

Kimi araştırmalara nazaran incir yaprağının incirden daha yararlı ve sağlıklı olduğunu ortaya çıkarmıştır. Bundan ötürü kalp hastaları, cilt sorunları, şeker hastalarına karşı kullanılması önerilmektedir. Bu üzere doğal ilaç ve tedavi prosedürleri hastalığın meydana gelmesine kısmen mani olabilir. Yani sağlıklı ve kronik rahatsızlığı olmayan şahısların incir yaprağı ve öteki birçok yararlı bitkileri nizamlı olarak kullanması hastalıkların ortaya çıkmasına pürüz olması mümkündür. Fakat hasta olduktan sonra doktora müracaattan bitkisel tedavilere başvurmak kişinin güzelleşmesinden çok sıhhatini tehlikeye atmaktadır. Bundan ötürü kronik rahatsızlığı olan her bireyin, rastgele bir bitkisel tedaviye başlamadan evvel kesinlikle doktora istişaresi gerekmektedir. İncir yaprağının insan vücudu üzerindeki olumlu tesirleri şöyledir:

 • İncir yaprağı, sivilce, çıban, iltihap, siğil ve et beni üzere cilt sorunlarının tedavi edilmesinde kullanılabilmektedir. Bilhassa iltihaplı sivilcelerin kuruması ve acilen geçmesi için incir yapraklarıyla hazırlanan kürler önerilmektedir. 

 • Hemoroid yaralarının düzgünleşmesini sağlayarak basurdan kaynaklı ağrıyı-sızıyı hafifletir. İncir yaprağı suyu pak bir pamuk yardımıyla basura uygulanır. Bu formda nizamlı olarak devam edilmesi basurun düzgünleşmesini hızlandırır. 

 • Kalsiyum bakımından epeyce varlıklı olan incir yaprağı kemiklerin güçlenmesinde epey tesirlidir. Gelişme çağında çocukların daha güçlü bir iskelet yapısına sahip olması için incir yaprağı tüketilmesi önerilmektedir. 

 • İncir yaprağı çayı, nizamlı tüketilmesi durumunda damar tıkanıklığını önleyerek kan deveranını hızlandırır. Kalp ve damar sıhhatinin koruyarak kalp krizi riskini azaltmaktadır. 

 • İncir yaprağı bedendeki iltihap ve enfeksiyonunun doğal olarak atılmasını sağlar. Bilhassa idrar yolu enfeksiyonun temizlenmesinde tesirli olduğu görülmektedir. 

 • Kan şekerinin dengelenmesine yardımcı olan incir yaprağı, diyabet hastalarının tabiplerinin onayıyla incir yaprağı tüketebilecekleri aktarılmaktadır. 

 • İncir yaprağının tertipli tüketilmesi ülser başta olmak üzere hazımsızlık üzere mide rahatsızlıklarına uygun gelmektedir. 

 • Varis tedavisinde incir yaprağının tesirli olduğu ve hazırlanan kürün sistemli olarak uygulanması durumunda varislerin büyük oranda tedavi edildiği aktarılmaktadır. 

 • İncir yaprağı, metabolizmanın hızlanmasını sağlayarak bağırsakların daha sağlıklı çalışmasına yardımcı olmaktadır. Böylelikle kabızlık ezası çeken şahısların nizamlı olarak incir yaprağı çayı içmeleri sindirim sisteminin nizamlı çalışmasını sağlayacaktır. 

 • Yüksek kolesterolün düşürülmesine yardımcı olmaktadır. 

 • Antioksidan özelliği sayesinde bedenin toksinlerden arınmasını sağlamaktadır. 

 • İncir yaprağı suyu yahut çayı bronşit üzere teneffüs yolu hastalıklarına yeterli gelmektedir. 

 • Hİper tansiyon ve yüksek tansiyonun düşürülmesine yardımcı olmaktadır.

 • Zona hastalığı hazırlanan incir yaprağı suyu ile tedavi edilebilmektedir. 

Cilt Bakımı Kürleri: Pak ve yıkanmış incir yapraklarının pak bir beze sarılarak dövülür. İncir yapraklarının sarılı olduğu bez iltihap, sivilce, çıban ve siğil olduğu bölgeye yavaşça sürülür. Bu süreç haftanın 3-4 günü yapılabilir. Cildi hassas ve alerjik olan bireylerin bu kürü uygularken daha dikkatli olmaları tavsiye edilmektedir. 

Zona hastaları ise 4-5 adet incir yaprağını 3 bardak suyun içinde 3-5 dakika kadar kaynatır. İncir yapraklarının kaynamasının akabinde soğuması için beklenir ve soğuduktan sonra hastalıklı bölgeye pak bir bez ya da pamukla sürülür. Bu süreç hastalık geçene kadar uygulanabilir. 

Varis sorunu olan şahısların ise hazırlanan incir yaprağı suyunu 21 gün boyunca varisli bölgeye sürmeleri önerilmektedir. Varis zahmetinin geçmesine yardımcı olan bu yol 21 günün sonunda da gereksinime nazaran uygulanabilmektedir. 

İncir Yaprağı Çayı: Bedenin iltihap, toksin ve enfeksiyonlardan arınması için tertipli olarak içilmesi önerilen incir yaprağı çayı, kan şekerinin dengelenmesinde, yüksek kolesterol ve hiper tansiyonun düşürülmesine yardımcı olmaktadır. Kronik rahatsızlığı olmayan şahısların tüketilmesi önerilirken kalp, şeker, tansiyon üzere hassas ve riskli hastalığı olan şahısların tabiplerine danışarak incir yaprağı çayını içmeleri önerilmektedir. 

İncir yaprağı çayı, 2 bardak suyun içine 2-3 incir yaprağının 1-2 dakika kaynattıktan sonra 10 dakika demlenmesi beklenir ve akabinde suyunun süzülmesiyle hazırlanmaktadır. 

Ağaç yaprakları, meyvelerden daha çok kimyasal tarım ilaçlarına maruz kaldığından ötürü çok dikkatli olunmalıdır. Yarar sağlamaya çalışırken daha çok sıhhati riske atmaktadır. Bundan ötürü doğallığından emin olunan yerlerden alınması önerilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.