Halk Ekmek unu küçük çiftçiden alacak

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi’nde Halk Ekmek’in Silivri ve Çatalca’da üretim yapan çiftçiden direkt un alımı yapması gayesiyle talep ettiği 75 milyon liraya kadar borçlanma yetkisi oy birliğiyle kabul edildi.

Saraçhane’deki İBB Başkanlık binasında gerçekleşen İBB Meclisi gündemine Halk Ekmek’in borçlanma talebi geldi. Teklifte Halk Ekmek’in 2021 yılı toplam gelirinin tekrar kıymetlendirme oranıyla 751 milyon 926 bin 958 lira olduğu belirtilerek bunun yüzde 10’una denk gelen 75 milyon liraya kadar borçlanılması konusunda borçlanma yetkisi istendi. Komite görüşünde şirketin un gereksiniminin belli bir kısmının sağlanması niyetiyle İstanbul’un Silivri ve Çatalca ilçelerindeki küçük çiftçiden direkt buğday alımı yapılması için 75 milyon liraya kadar iç borçlanma yapabilmesi için İBB Başkanı’na yetki verilmesi uygun görüldü. Teklif İBB Meclisi’nde oy birliğiyle kabul edildi.

Mecliste kelam alan CHP’li Melis üyesi Cemal Sataloğlu “Türkiye’nin yaşadığı sıkıntı vakitlerde ekonomik olarak külfetli günlerde Halk Ekmek’in kıymeti çok daha değerli hale geldi. Ekmek gereksinimini karşılama konusunda Halk Ekmek ağır çalışıyor. Enflasyondaki olumsuz artışlar nedeniyle hammadde yahut girdi maliyetleri çok yüksek oranda artış gösterdi. Bu karar çiftçinin bedel zincirinde daha fazla hisse almasını sağlayacak. Çatalca’daki ve Silivri’deki çiftçiler desteklenecek” dedi. İBB’nin AK Partili Meclis üyesi Mehmet Selim Bilmen de “Bu belge gösteriyor ki İstanbullu’nun faydasına olan her işe dayanak olduk. Bu belgeyi da destekliyoruz” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.