Hak-İş’e bağlı Öz Sağlık-İş hakkında, üyelik karşılığında 500 lira verdiği savıyla cürüm duyurusu

İktidara yakınlığıyla bilinen emekçi konfederasyonu Hak- İş’e bağlı Öz Sağlık-İş Sendikası’nın üyelik karşılığında personellere 500 lira verdiği sav edildi. Ankara’daki bir üniversite hastanesinde çalışan bir personel, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na Öz Sağlık- İş Sendikası idaresi hakkında kabahat duyurusunda bulundu ve sendikanın personellerin hesaplarına yatırdığı 500 liranın dekontlarını da dilekçesine ekledi.

Suç duyurusunda şunlar kaydedildi:

“Son vakitlerde hastanemiz personellerinden, Öz Sağlık-İş isimli sendika çalışanlarının kendi sendikalarına üye olmalarını, üye oldukları takdirde kendilerine 500 TL ödeme yapılacağına dair tekliflerin geldiğini, hatta büyük bir kısım personelin bu sendikaya geçiş yaparak sendikaya üye oldukları ve sendikaya ilişkin banka hesaplarından geçiş yapan personellerin hesaplarına 500 TL ödeme yapıldığını öğrenmiş bulunmaktayım. Yaptığım araştırmada, kelam konusu sendikanın şikayetçi olduğum idare şurası üyelerince bu istikamette bir resmi bir karar alınmak suretiyle ve sendika gelirlerinden yapıldığını öğrenmiş bulunmaktayım. Bu nedenle idare heyeti lider ve üyelerinin tamamından şikayetçiyim

“ÜYE KAYDETMEK İÇİN PARA ÖDEMESİ HUKUKA AYKIRIDIR”

Dilekçe şöyle devam etti:

“Görüldüğü üzere Öz Sağlık-İş Sendikası, açıkça kanuna ve Anayasa’ya alışılmamış olarak, hukuka muhalif bir formda menfaat elde edebilmek ismine çalışanlarının iradelerini sakatlayarak kendi sendikalarına üye olmaya zorlamaktadır. Kanuna açıkça muhalif olan bir genel heyet ya da idare şurası kararının rastgele bir tüzel sonuç doğurmayacağı da bilinmektedir. Kaldı ki öbür bir sendikanın üyelerini kendi sendikasına kaydetmek için kanuna ve hukuka alışılmamış olarak para ödenmesi, birebir vakitte ahlaka da karşıttır.”

USULSÜZLÜK ARGÜMANINI MAHKEMEYE GÖTÜRDÜ, REDDEDİLDİ

Öte yandan Öz Sağlık-İş genel konseyinin yöntemsiz olduğu teziyle da dava açıldığı ortaya çıktı. Eski Öz Sağlık-İş Yalova Şube Lideri Meliha Melek Kocaer’in, sendikanın üçüncü olağan genel konseyinde usulsüzlük yapıldığı savıyla açtığı dava, Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 6. Hukuk Dairesi’ne taşındı. Kocaer, istinafa verdiği dilekçede, genel şura delegelerinin metoda ters bir halde hukuksuzca belirlendiğini ileri sürdü. Kocaer, “Hatta uydurma seçim tutanakları düzenlenerek, hiç delege seçimi yapılmadan seçimler yapılmış üzere gösterilerek delegeler belirlendi” dedi.

Kocaer, tezinin delegelerin genel heyet tarihindeki HTS kayıtlarına bakılarak doğrulanabileceğini belirtti. İstinaf, 20 Haziran 2022 tarihinde, tezleri doğrulayacak kâfi kanıt sunmadığı gerekçesiyle Kocaer’in başvurusunu temelden reddetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.