Hacılar Medine’de kutsal yerleri ziyaret etti

Kutsal seyahatin Mekke’de olan kısmını tamamlayarak, Hazreti Muhammed’e hicrette kucak açan kent Medine’ye gelen hacılar, burada Hazreti Muhammed’in inşaatında şahsen çalıştığı Mescid-i Nebevi’ye (Peygamber’in mescidi) ağır ilgi gösterdi. 

Mescid-i Nebevi’de, evvel Hazreti Peygamber ile Hazreti Ebubekir ve Hazreti Ömer’in kabirlerinin yer aldığı Hücre-i Saadet’i selamlayan hacılar, sonrasında ise İslam Peygamberi’nin kabri ile minberi ortasındaki Ravza-i Mutahhara’da namaz kılıp, dua etti.

Bazı hacılar ise ibadetlerinin yanı sıra İslam tarihi açısından da ehemmiyet arz eden yer ve alanları ziyaret etti.

EN ÇOK ZİYARET EDİLEN MEKANLAR

Hacıların en çok ilgi gösterdiği yerler ortasında 10 bin civarında sahabenin mezarının bulunduğu Cennet-ül Baki yer aldı.

Hazreti Peygamber’in hicretin akabinde kısa müddette inşa ettirdiği ve şahsen inşası sırasında çalıştığı, “İslam’ın birinci mescidi” olarak anılan Kuba Mescidi de ziyaret edilen yerler ortasında.

Hacıların en çok ilgi gösterdiği yerlerden biri de Kıbleteyn Mescidi. Bu mescidin “iki kıbleli” olması, hicretten yaklaşık 1,5 yıl sonra yaşanan bir olaya dayanıyor. Ashabı ile Selemeoğulları Mescidi’nde yüzlerini Mescid-i Aksa’ya dönerek öğlen namazı kılan Hazreti Muhammed’e gelen vahiyle cemaatin artık yüzünü Mescid-i Haram’a (Kıble’ye) dönerek ibadet etmesi emredildi. Kudüs’e hakikat dönülerek başlanılan namaz Kabe’ye yönelerek tamamlandı.

UHUD VE HENDEK SAVAŞLARININ YAŞANDIĞI YERLER VE OKÇULAR TEPESİ

İslam tarihinin dönüm noktalarından olan Uhud Savaşı’nın yaşandığı yer Medine’ye yaklaşık 5 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Burayı ziyaret eden hacılar Hazreti Muhammed’in amcası Hazreti Hamza’nın da ortalarında bulunduğu, savaşta şehit olan 70 sahabenin kabrinde dua ediyor ve sonrasında Okçular Doruğu’na çıkıyor. 

Hendek Savaşı’nın yapıldığı alan ve burada bulunan Yedi Mescitler (Mesacid-i Seb’a) bölgesi de hacılar tarafından ziyaret ediliyor.

Mekke’deki hava şartları nedeniyle hacılar, sıcaktan korunmak emeliyle ziyaretlerini yüklü olarak sabah saatlerinde yahut ikindi sonrasında gerçekleştiriyorlar. 

Diyanet İşleri Başkanlığı Başkanlık Müşaviri Ulvi Cet, Medine’ye gelen hacıların Mescid-i Nebevi’de namaz kılmalarının yanı sıra İslam tarihinde değerli yerleri, Hazreti Muhammed’in ayak bastığı, birçok uğraşlar verdiği yerleri da ziyaret ettiklerini söyledi. 

Bu ziyaretlerin Müslümanlarda tarih şuurunun gelişmesini sağlayabileceği ümidinde olduğunu tabir eden Cet, ziyaretçilerin İslam dininin, Kur’an-ı Kerim’in ve Hazreti Peygamber’in sünnetinin nasıl uğraşlardan geçerek bugüne ulaştığını gözlemleyebileceğini anlattı. 

Ata, “Bu ziyaretlerin Kur’an’a daha sıkı sarılmamıza, Kur’an’ı daha güzel anlamamıza vesile olacağı kanaatindeyim. Peygamber Efendimizin emanet ettiği sünnetini bu aşkla, bu dikkatle, bu sevdayla ele almak, onun bize mirasını, emanetini bizden sonra gelen jenerasyonlara yeterli bir biçimde adabınca devredebilmek için bize bir Müslüman şuuru farkındalığı kazandırır diye ümit ediyorum.” dedi.

KAYNAK: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.