Filistin Başsavcılığı, Shireen Abu Akleh’nin taammüden vurulduğunu tespit etti

Filistin Başsavcılığı, yürüttüğü soruşturma çerçevesinde Al Jazeera muhabiri Shireen Abu Akleh’nin İsrail güçleri tarafından taammüden vurulduğunun tespit edildiğini duyurdu.

Filistin’in Batı Şeria bölgesinde 11 Mayıs’ta İsrail güçleri tarafından açılan ateş sonucu başından vurularak hayatını kaybeden Al Jazeera muhabiri Shireen Abu Akleh’nin mevti hakkında Filistin Başsavcılığı tarafından açıklama geldi. Başsavcılık, yürüttüğü soruşturma çerçevesinde Akleh’nin İsrail güçleri tarafından taammüden vurulduğunun tespit edildiğini duyurdu.

Filistin Başsavcısı Ekrem el-Khatib gazetecilere verdiği demeçte, 51 yaşındaki Akleh’nin zırh delici bir kurşunla vurulduğunu belirterek, Akleh’nin kaskının ve yeleğinin üzerinde açık formda “basın” yazdığının hatırlattı.

El-Khatib, soruşturma dahilinde şahitlerle yapılan görüşmelere, olay yeri incelemesine ve isimli tıp raporuna dayandırılan bulgular ışığında, İsrailli yetkililerin Akleh’nin silahlı Filistinliler tarafından öldürülmüş olabileceği tarafındaki savlarının temelsiz olduğunu ve olay mahallinde silahlı Filistinli olmadığını tespit ettiklerini söz etti.

El-Khatib, Nablus’ta yapılan bir otopsi ve isimli tıp incelemesine nazaran Akleh’nin geriden vurulduğunu ve bunun İsrail güçlerinin kaçmaya çalışan gazeteci kümesine ateş etmeye devam ettiğini gösterdiğini açıkladı.

Hücum sırasında sırtından vurulan Al Jazeera muhabiri Ali Samoudi’nin de sırtından vurularak yaralandığını hatırlatan el-Khatib, “Ali Samoudi sırtından kurşunla yaralandı ve İsrail güçleri kaçmaya çalışan gazetecilere yönelik akınlarını sürdürdü” dedi.

Öte yandan İsrail askeri savcısı, Akleh’nin öldürülmesinin akabinde orduyu çok taraflı bir soruşturma yürütme davetinde bulunmuştu ancak geçen hafta, İsrail basını ordunun bir ceza soruşturması başlatma planı olmadığını bildirdi. (İHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.