Fatih Özatay’dan Kritik Soru: ‘Ankara’da Neyin Paniği Var?’

Merkez’in bilgileri Mart’ta cari açığın 5,55 milyar dolar olduğunu, 12 aylık cari açığın ise 24,2 milyar dolar olarak kaydedildiğini gösterdi. Bu istatistikler Mart’ta 2012’den sonra en yüksek cari açık sayılarını verirken mevzuyu kıymetlendiren Eski TCMB Lider Yardımcısı Prof. Dr. Fatih Özatay “Cari süreçler hesabında kötüleşme devam ediyor. Yılın birinci çeyreğinde 18.1 milyar dolar cari açık verdik. Son dört çeyreğin toplam GSYH’sine oran olarak yüzde 2.2’lik bir cari açıkla karşı karşıyayız. 2012’den bu yana görülmemiş yükseklikte” dedi.

‘KÖTÜLEŞME DEVAM EDİYOR’

Cari süreçler hesabında kötüleşmeye devam ettiğini belirten Fatih Özatay, yetkinreport.com’da yer alan yazısında, “Cari açık, döviz, enflasyon: Ankara’da neyin telaşı?” başlıklı yazısında “Cari açığın bu derece yükselmesinde güç fiyatlarındaki sıçramanın kıymetli bir rolü var” dedi.


Prof. Dr. Fatih Özatay

Özatay, hükümetin eylül ayından beri başlayan faiz indirimleriyle, cari açığı azaltarak dolar bollaşmasını sağlamak ve doların düşüşüyle enflasyonu dizginlemek maksadını hatırlattı.

‘KARAR ALICILAR PANİKLERSE…’

Faiz indirimlerinin dolarda yarattığı yükselişe savaş ortamında artan bilhassa güç ve emtia fiyatlarındaki yükselişin eklendiğini ve enflasyonun yüzde 70’e fırlayarak durumun sürdürülemez bir hal aldığını söz eden Özatay, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Böyle bir ortamda –ortama gelinmesinde her ne kadar çok değerli bir rol oynadıysalar da- karar alıcıların paniklememesi gerekiyor. Paniklerlerse, panik kararlar alınıyor. Bu kararlar kulaklara kar suyu kaçırabiliyor. Sürdürülemez durumun sürmesi açısından büyük bir risk bu.

‘DÖVİZ TALEBİ YÜKSELİYOR’

Son vakitlerde açıklanan kimi kararlar döviz süreçlerinin bir yandan giderek denetim altına alınmaya çalışıldığı başka yandan bankalara ve onlardan da Merkez Bankası’na -ne olursa olsun- biraz daha döviz gelsin emeliyle hareket edildiği izlemi veriyor. Üstelik bu kararlar bir paket olarak –tutarlı bir bütün olarak ve tek seferde- açıklanmıyor. ‘Şu gün şu, bugün de bu’ halinde açıklanan kararlar belirttiğim izlenimi daha da güçlendiriyor. ‘Bir telaş mı var?’ sorusunu akla getiriyor. Olduğundan / olacağından daha fazla döviz talebi yükseliyor.

Bunlar yetmiyormuş üzere bir de yeni düşük faizli konut kredisi paketi açıkladık. Güya başımıza bu gelenlerin temel nedeni faiz indirimi değilmiş üzere yapmayı sürdürdük. Bu satırlar yazılırken dolar kuru 15,60 seviyesine çıktı. Risk primimiz 700’ün üzerinde. İktisat siyaseti oluşturanlar ile uygulayanlar tahminen üzerlerinde biraz düşünürler de bu sevimsiz gidişatın önlenmesi açısından bir faydası olur istedim. Ahretliğimi kurtarma yazısı anlayacağınız…”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.