Erdoğan’ın ziyaret edeceği cemevinden açıklama: ‘Ziyaret bilgimiz dışında, dayatmacı bir ziyaret kabul edilemez’

AKP Genel Lideri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu akşam Ankara’da Hüseyin Gazi Cemevi’ne yapacağı ziyaret öncesi, Hüseyin Gazi Derneği İdare Heyeti’nden tarafından bir açıklama paylaşıldı.

Ziyaretten haberleri olmadığını belirten dernek idaresi, “Bu ziyaret programı Hüseyin Gazi Vakıf Lideri Mehmet Ali Ayyıldız’ın şahsî inisiyatifi ile organize edilmiştir. Ziyaret sürecinden ne Vakıf Kurucular Konseyi’nin ne dernek İdare Konseyi’nin ne de Mütevelli Heyeti Lideri ve Dernek Liderimiz Melih Hız’ın bilgisi bulunmaktadır” tabirlerini kullandı.

“ZİYARET, FERDÎ İNİSİYATİF İLE ORGANİZE EDİLMİŞTİR”

Açıklamanın tamamı şöyle:

“İki gün evvel Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Ankara’da bir Cemevini ziyaret edeceği haberi medyaya düştü. Bizlerde birçok Alevi Kurumu üzere bu ziyaretin nerede olacağını, Alevilere karşı inkârcı siyasetleri sürdüren siyasi iktidarın nerede ve ne vakit bu ziyareti gerçekleştireceğini merak ediyorduk.

Hüseyin Gazi Kültür Derneği olarak ziyaretin dernek merkezimizin bulunduğu Hüseyin Gazi Dergâhı’nda olacağını haberden sonra öğrenmiş olduk. Bu ziyaret programı Hüseyin Gazi Vakıf Lideri Mehmet Ali Ayyıldız’ın şahsî inisiyatifi ile organize edilmiştir. Ziyaret sürecinden ne Vakıf Kurucular Konseyi’nin ne dernek İdare Heyeti’nin ne de Mütevelli Heyeti Lideri ve Dernek Liderimiz Melih Hız’ın bilgisi bulunmaktadır.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı makamı her yeri ziyaret edebilir. Fakat bu ziyaretin dayatma biçiminde olmaması beklenir. Dayatma ziyaret sırasında ismi alınan 4 Vakıf yöneticisi dışında kimsenin ziyarette bulunamayacağını da içeriyor. Dergâhımıza ziyarete gelenlerin dergâh adabına uyarak, dinlemeye, anlamaya, bir olmaya gelmesini beklerdik. Bu biçimde oldu bitti ile gerçekleştirilen dayatmacı bir ziyaret kabul edilemez.

Biz İdare Şurası olarak R. Tayyip Erdoğan’ın 20 yıllık iktidarında birinci kez gerçekleştirdiği Cemevi ziyareti sırasında orada olabilseydik, kendisine şu sıkıntılarımızı ve taleplerimizi yüz yüze lisana getirecektik:

– Yargı kararlarına uyularak inanç ve ibadetlerimizi yerine getirdiğimiz cemevlerinin ibadethane statüsü ve başka ibadethanelere uygulanan kamusal ayrıcalıklar tanınmalı,

– AİHM kararları doğrultusunda mecburî din dersleri uygulamasına son verilmeli,

– Alevi-Bektaşi köylerine maddi manevi cebirle cami yapılması uygulamasına son verilmeli ve imamlar geri çekilmeli,

– Devletçe el konulmuş bulunan Alevi-Bektaşi dergâhları ve inanç merkezleri Alevi-Bektaşi toplumuna devredilmeli,

– Madımak Oteli ‘utanç müzesi’ olmalı,

– Kamuda işe alımlarda ve vazifede yükselmede ayrımcılığa son verilmelidir.

İstanbul Sözleşmesi’nden çıkabilecek kadar gücü elinde bulunduran tek kişilik hükümetin yukarda açık olarak yazdığımız talepleri yerine getirebilmesi için bir A4 kâğıdına Cumhurbaşkanı Kararnamesi yahut Kararı olarak bu kararları yazdırıp imzalaması kafidir.

Bu ziyaretin bilgimiz dışında gerçekleştiğini ve kişisel kararla Dergâhımızı siyaset oyununa alet eden Vakıf Başkanı’nı protesto ettiğimizi kamuoyuna hürmetlerimizle duyururuz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.