Elif Çakal’ın mevtinde birinci dava: Keşif kararı verildi

İstanbul’un Sultangazi ilçesinde Elif Çakal’ın kuşkulu vefatına ait görülen davadan keşif kararı çıktı.

İstanbul 18. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki birinci duruşmaya, tutuksuz sanıklar 22 yaşındaki Gürkan Kalmaz ve 21 yaşındaki Ufuk Bökü ile 16 yaşındaki T.Y. ve 18 yaşındaki S.T. katıldı.

Ayrıyeten şikayetçi sıfatıyla maktul Elif Çakal’ın annesi Hacer Çakal, baba Abdulkadir Aydın ve kız kardeşi Şüheda Tekin ile Aile Bakanlığı avukatı Hatice Boz da duruşmada hazır bulundu.

YARGILAMA KAPALI YAPILDI

Cürüm tarihinde 18 yaşından küçük olan sanıkların başka sanıkların belgesiyle birleştirilmesi nedeniyle çocuğun korunması muhtaçlığı gerekçesiyle yargılamanın kapalı yapılmasına karar verildi.

Bu nedenle duruşmaya basın mensupları alınmadı. Duruşmada, şikayetçi Hacer Çakal sanıklara saldırmaya çalışması üzerine salondan çıkarıldı.

Duruşmada sanıklar ve suça sürüklenen çocukların savunması Ses ve İmajlı Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla kayda alındı.

15 yaşındaki Elif Çakal’ın ölmeden evvel arkadaşlarıyla hengame ettiği imgeler ortaya çıkmıştı.

”İNTİHAR ETTİĞİNE İNANMIYORUM”

Baba Abdülkadir Aydın olayı görmediğini lakin kızının intihar ettiğine inanmadığını belirtti.

Kızının hayatı sevdiğini ve hiçbir psikoloji sorunu da olmadığını kelamlarına ekleyen baba Çakal, ”Hiçbir ruhsal ezası yoktu. Orta sıra alkol alırdı. Uyarırdım. Sanıkların cezalandırılmasını istiyorum” dedi.

Şühede Tekin de kardeşinin ruhsal meseleleri olmadığını, intihara eğilimli olmadığını söyledi.

Aile Bakanlığı ve Hacer Çakal’ın avukatı şikayetçi olduklarını belirtti.

ŞAHİT DİNLENDİ

Duruşmada olay sırasında ses kaydı atan S.T’nin ablası Berna T. de şahit olarak dinlendi. Berna T, “Maktülün namusuna laf attığını ve birazdan döveceğini söylüyordu. Ben de uğraşma dedim. Elif ile Senem arkadaştılar. Daima arbede edip barışıyorlardı” dedi.

22 HAZİRAN’DA KEŞİF YAPILACAK

Mahkeme heyeti, 22 Haziran’da saat 15.00’da olay yerinde sanıkların ve şahitlerin hazır edilerek keşif yapılmasına karar verdi. Heyet, sanıkların imza biçimindeki isimli denetim önlemlerini kaldırarak yurt dışı çıkış yasağı uygulanmasına hükmetti.

ELİF İTİLDİ Mİ, İNTİHAR MI ETTİ?

Sultangazi’de 26 Haziran 2021’de Elif Çakal’ın cansız vücudunun bulunmasının akabinde başlatılan soruşturmada, 4 arkadaşı intihar ettiğini öne sürerken annesi ise kızının itildiğini tez etmişti.

Çakal’ın vefatıyla ilgili başlatılan soruşturmada gözaltına alınıp tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilen T. Y, S.T. ile iki erkek arkadaşı isimli denetim koşuluyla özgür bırakıldı.

Fakat soruşturma sürerken Elif Çakal’ın vefatından kısa mühlet evvel yanındaki arkadaşlarından biri tarafından çekilen imajları ortaya çıktı.

İmajlarda Çakal’ın yanındaki iki kız arkadaşı tarafından düştüğü uçurum kenarında dövüldüğü görülürken, yanındaki erkeklerin ise manzara çektiği anlaşıldı.

Bu imgeler sonrası kız çocuğunun yanındaki ikisi bayan 4 arkadaşı hakkında tekrar gözaltı kararı çıkarıldı. S.T. ve T. Y. tekrar gözaltına alınmıştı.

S.T tutuklanırken, T.Y. ise “ev hapsi” koşuluyla isimli denetim kararları uygulanarak özgür bırakılmıştı. Hakkında yakalama kararı çıkarılan Gürkan Kalmaz ve Ufuk Bökü ise daha sonra tutuklanmışlardı. Fakat soruşturma sırasında yapılan tutukluluk incelemesi sonrasında 3 sanığın 25 Ekim 2021’de tahliyelerine karar verilmişti.

Soruşturma sonucunda hazırlanan iddianamede, Gürkan Kalmaz ve Ufuk Bökü’nün “Kasten Öldürmenin İhmali Davranışla İşlenmesi”, “Sağlık İçin Tehlikeli Unsur Temin Etme”, “Birden Fazla Kişi ile Birlikte Cebir Tehdit yahut Hile Kullanarak Çocuğa Karşı Kişiyi Hürriyetinden Mahrum Kılma” cürümlerinden 24 yıl 6 aydan 40 yıla kadar mahpusları istendi.

Yaşı 18’den küçük olan S.T ve T.Y’nin ise çocuk ağır mahkemesinde davaları açıldı. Daha sonra davaların birleştirilerek 18. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanmalarına karar verildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.