Dünyanın birinci hidrojen treni Almanya’da hizmete başladı

Fransız güç ve nakliyat şirketi Alstom’un geliştirdiği dünyanın hidrojenle çalışan birinci treni Coradia iLint; geçtiğimiz yılın sonlarına hakikat Fransa’da test edilmişti.

Söz konusu tren, daha önce  Almanya, Hollanda ve İsveç’te de olduğu üzere Fransa’da yapılan testlerden de geçmeyi başarmıştı.

Almanya’da hizmete başladı

Dünyanın birinci hidrojenle çalışan yolcu treni uzun test sürecinin akabinde hizmete başladı. Almanya’da hizmete giren trene yıl sonuna kadar öbürleri da eklenecek.

Almanya, hidrojen temelli trenleri mevcut dizel trenleriyle değiştirmeyi hedefliyor. Bu kapsamda, beş adet Coradia iLint trenleri bu hafta içinde Almanya’nın Aşağı Saksonya bölgesinde faaliyete geçti.

Coradia iLint, hidrojen yakıt hücresiyle çalışan dünyanın birinci yolcu treni. Bu “sıfır emisyonlu” hafif tren, bir elektrikli tren kadar sessiz ve sırf su buharı atıyor.

Trenin  en değerli özelliklerinden biri de elektrikli rayların olmadığı bölgelerde çalışabilmesi. Böylelikle Coradia iLint, rahatlıkla fosil yakıt kullanan trenlerin yerini alabilecek.

Siemens de geliştiriyor

Almanya devlet demiryolları Deutsche Bahn ile teknoloji devi Siemens, 2050’de emisyonu sıfıra indirme planı kapsamında hidrojenle çalışan tren geliştirdiklerini geçtiğimiz yıl açıklamıştı.

Bir yıl boyunca deneme sürüşleri yapılacak ve 2024’te raylara inecek olan trenin, yılda yaklaşık 330 ton CO2 tasarrufu sağlayacağı ve saatte 160 kilometre azami sürate ulaşacağı belirtilmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.