Dahi filozof Ludwig Wittgenstein’ın felsefi tavrını seyretmek

Yazar ve filozof Oets Kolk Bouwsma’nın yazdığı, Muhammed Emin Güzel’in çevirmenliğini üstlendiği Wittgenstein ile Konuşmalar isimli kitap raflarda yerini aldı. Kitap, Bouwsma’nın o periyotta Wittgenstein ile gerçekleştirdiği çok sayıda felsefi müzakereden sonra tuttuğu notlardan oluşuyor.

1949-1951 yıllarını kapsayan notlar, Bouwsma’nın, Austin’deki Texas Üniversitesi Beşeri Bilimler Araştırma Merkezi’nde koruma edilen toplu çalışmalarının birer eseri.

Kitap, vefatından evvel “Onlara söyle, kusursuz bir hayatım oldu” kelamıyla hafızalara kazınan 20. yüzyılın en değerli filozoflarından biri olan Ludwig Wittgenstein’ın, ideoloji mirasının bir modülü olarak okurlarıyla buluşuyor.

İlk defa okurlarla buluşan notlar

Cornell, Smith College ve Oxford olarak üç kısma ayrılan kitap, Wittgenstein’ın hayatının son iki yılına ait bu notları birinci sefer okurlarla buluşturuyor.

Bouwsma ve Wittgenstein’ın şahsî derinlik ve felsefi ciddiyetlerinin incelenebileceği yapıtta Bouwsma’nın çalışma biçiminin Wittgenstein ile tanışmasının akabinde büyük değişiklikler geçirdiğine de bu sözlerle dikkat çekiliyor:


Sayfa: 120

“Kazdım, suladım….”

“Wittgenstein’ın derslerinde tutulmuş kimi öğrenci notlarını birinci sefer 1939’da Lazerowitzler’le New England’a yaptığımız bir ziyaret sırasında gördüm. İsmini duymuş olduğunuzdan emin olduğum Tractatus bundan çok önceydi ve beni pek etkilememişti. Wittgenstein’ı duymuştum elbette, fakat daha çok size daha evvel kelamını ettiğim iki eski öğrencim Malcolm ve Lazerowitz aracılığıyla. Wittgenstein’ın dileği hilafına dışarı sızdırılıp sirkülasyona sokulan o notları çalıştım ve onlar beni derinden etkiledi. O notlarda karşılaştığım devrimci fikirlere hazırdım. Kendi kıt kaynaklarım ve Moore ile, bir sona varmıştım. Nadastaydım ve Wittgenstein üzerime bir tohum üzere düştü. On yıl boyunca o notlarda bulduğum fikirleri sürdüm, kazdım, suladım elimden geldiğince.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.