Cumhurbaşkanı Erdoğan: Şanghay Beşlisi toplantısına katılacağız

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Eylül ayında Şanghay Beşlisi, Özbekistan’da toplanacak. Görüşmemizde Sayın Putin de rica etti; nasip olursa biz de inşallah oradaki toplantıya katılacağız.” dedi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Soçi’de Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’le gerçekleştirdiği görüşmenin akabinde uçakta değerlendirmelerde bulundu, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Erdoğan söyle konuştu:

*Bizim şu anda Türkiye olarak kapımız herkese açık. Ülkemizde kimler yatırım yapmak isterse biz onlara her türlü dayanağı veririz.

*Çünkü Türkiye dünyada yalnızca bu son gelişmelerde değil, bunun dışında da özgür pazar iktisadının en değerli bir açık kapısıdır.

*Tabii bu Soçi ziyaretinin bir hoş tarafı da şu oldu; Sayın Putin’le ruble üzerinde mutabık kaldık.

*Ruble noktasında bu alışverişlerimizi yapacağımız için o da olağan Türkiye-Rusya ortasında mali noktada farklı bir güç kaynağı olarak Rusya’ya ve Türkiye’ye inşallah kazandıracak.

*Bir de Rusya’nın Mir kartı var. Şu anda bizim beş bankamız bunun üzerinden çalışmalarını sürdürüyor.

*Burada da çok önemli gelişmeler var. Bu da tabi Rusya’dan gelen turistleri çok çok rahatlatan bir süreç.

*Onlarla alışverişini, otel ödemelerini yapabiliyorlar. Bu da tabi hem onlar için hem bizim için çok çok rahatlatıcı bir sistem.

*Bu ziyaretimizde Rusya Merkez Bankası Lideri ile bizim Merkez Bankası Liderimiz da görüşmelerini yaptılar.

AZERBAYCAN- ERMENİSTAN GERİLİMİ

*İlham kardeşimle iki gün evvel bunları etraflıca konuştuk. Öncelikle bir Azerbaycanlı kardeşimizin şehit olmasına neden olan saldırıyı kınıyoruz.

*Karabağ, Azerbaycan’ın milletlerarası tanınmış sonları içerisinde yer alan Azerbaycan toprağıdır. Azerbaycan, tabiatıyla topraklarında yasadışı hiçbir silahlı ögenin bulunmasını istemiyor. Üçlü Bildiri’den bu yana yaklaşık iki yıl geçti.

*Ermenistan’ın buradaki taahhütlerini de bir an evvel yerine getirmesi ehemmiyet taşıyor.

*Azerbaycan’ın Londra Büyükelçiliğine saldırıyı da kabul edilemez buluyoruz. Bu olayın ciddiyetle ve ayrıntılı bir halde soruşturularak faillerine gerekli cezaların verileceğini ümit ediyoruz.

PASİFİK AÇIKLAMASI

*Biz hepsine hazırız, bir badire yok. Bölgedeki gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Ukrayna’daki savaş ve corona virüs salgınının global iktisat ve istikrara olumsuz tesirlerinin sürdüğü bir devirde yeni bir krizin ortaya çıkmasına müsaade vermemeliyiz.

*Tayvan’la ilgili ortaya çıkan gerginliğin azaltılması için tüm tarafların sağduyulu ve itidalli hareket etmesi çok çok değerli. Eylül ayında Şanghay Beşlisi, Özbekistan’da toplanacak.

*Görüşmemizde Sayın Putin de rica etti; nasip olursa biz de inşallah oradaki toplantıya katılacağız.

*Şanghay Beşlisi’nin gerek üyeleri gerek gözlemci ya da diyalog ortağı olarak oraya katılacak olanlarla biz de bir arada olalım diyoruz.

*Örneğin Çin geliyor, öbür tarafta Suud gelecek, Katar gelecek. Orada onlarla bir ortada olmayı hedefliyoruz.

*Şu anda olağanüstü bir durum olmazsa inşallah ben de oraya katılacağım. Orada bunları çok daha uygun kıymetlendiririz.

KPSS’nin iptal edilmesi kararı ile ilgili şöyle konuştu:

*FETÖ’cü küme mu desek; 6’lı masa mı desek; bir de masanın altı var, yedi…

*Şimdi dikkat ederseniz, tıpkı anda hepsi adeta birebir cümlelerle, birebir sözlerle bunu tanımlamaya çalıştılar.

*Yani biz orada boşta bulunsak yahut boşluğa düşsek bunu seçime kadar satacaklardı. Zira gençleri nasıl aldatırız uğraşı içerisindeler. Alışılmış bu tutmadı. Zira biz durumu gördük.

*Durumu gördükten sonra, ben ÖSYM lideri olan arkadaşımızı da bir zan altında bırakmak istemem fakat soruşturmaların iyi bir sonuç vermesi noktasından hareketle kendisini misyondan almak suretiyle oraya çabucak, 24 saati bulmadan bir arkadaşımızın atamasını yaptık.

*Bu atamayla bir arada de çabucak grubunu en hoş formda kurması için talimat verdik. Üst seviye de bir grup oluşturduk ve bu takımla çalışmalarına anında başladılar.

*Atamayı yaptığımız üzere çalışmayla da çabucak sonraki sabah çıktı basın toplantısını yaptı ve önümüzdeki ayın 17’sinde de süreci başlatma kararını aldık.

*Sınavı iptal edilenlerden rastgele bir fiyat talebi de mutlaka olmayacak. ÖSYM, bundan sonraki süreci, kademeleri de inşallah en hoş surette devam ettirerek, şaibeleri de ortadan kaldırarak yoluna devam edecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.