CHP’den Çan Belediye Lideri Öz’ün misyondan uzaklaştırılmasına ait açıklama

CHP Lokal İdarelerden Sorumlu Genel Lider Yardımcısı Seyit Torun ile Hukuk ve Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Lider Yardımcısı Muharrem Erkek, Çanakkale Çan Belediye Lideri Bülent Öz’ün misyondan uzaklaştırılması ait yazılı açıklama yaptı.

Halkın seçtiği Öz’ün, İçişleri Bakanlığınca misyondan uzaklaştırılmasının, CHP’li belediyelere karşı yürütülen hukuksuz siyasi teşebbüslerin yeni halkası olduğu belirtilen açıklamada, “31 Mayıs 2022’de birebir soruşturma kapsamında gözaltına alınan Belediye Liderimiz, hakkında hiçbir somut kanıt üretilemediği için hür kalmıştır. Söze çağrılması halinde her vakit hazır olan Belediye Liderimizin şafak vakti konutunda gözaltına alınması ne kadar hukuksuz ise vazifeden uzaklaştırma kararı da bir o kadar hukuksuzdur” denildi.

“SOYLU’NUN TALİMATIYLA VERİLEN BU KARAR…”

“İçişleri Bakanlığı koltuğunda oturan Süleyman Soylu’nun talimatıyla verilen bu kararın hukukla bağdaşmayan, büsbütün siyasi bir karar olduğu tüm milletimiz tarafından bilinmelidir” denilen açıklamada, “Belediye Liderimiz hakkındaki temelsiz tezlerle ilgili ne bir somut ispat ne de bir mahkeme kararı mevcuttur. Hal böyleyken Belediye Liderimizin misyondan uzaklaştırılması, Çan halkının iradesine, yani demokrasiye darbe vurmaktır” tabirleri kullanıldı.

İktidarın, seçimle kazanamadığı belediyeleri, masa başında yaptığı oyunlarla kazanmaya çalıştığı argüman edilen açıklamada iktidarın, CHP’li belediyeleri algı operasyonlarıyla itibarsızlaştırmak için her türlü hukuksuzluktan medet umar hale geldiği lisana getirildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Seçilmiş Yalova Belediye Liderimiz hakkındaki suçlamalardan aklanmış olmasına karşın 2 yıldan fazla müddettir misyonuna iade edilmemiştir. Seçilmiş Ceyhan Belediye Liderimizin tutuklanmasına neden olan ses kayıtlarının masa başında değiştirildiği geçtiğimiz günlerde mahkemede ispatlanmıştır. Siyasi talimatlı müfettişler her gün belediyelerimizin kapısındadır. Belediyelerimiz durmaksızın haksız ve hukuksuz soruşturmalara muhatap olmaktadır. İktidarın bu aciz çabaları, son olarak Çan’da kendini göstermiştir.

Belediyelerimiz üzerinde bu kadar baskı varken, şu hususu da tüm halkımız bilmelidir: Adalet ve Kalkınma Partili Şırnak Uludere ve Hilal Belediye Liderleri 6 Ocak 2022’de rüşvet ve ihaleye fesat karıştırmaktan mahpus cezaları almış, kamu haklarından men edilmiş ve ilgili mahkeme, misyondan uzaklaştırılmaları için İçişleri Bakanlığına bildirimde bulunmuştur. Lakin ortadan 5 ay geçmesine karşın bu şahıslar hakkında hiçbir süreç yapılmamıştır. Bu da yetmemiş, bu şahıslar mahkeme kararından sonra İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu ziyaret ederek, fotoğraf vermiştir. Bizim belediye liderlerimize mesnetsiz argümanlara dayanarak soruşturma kademesinde her türlü hukuksuzluğu yapanların, mahpus cezası alan kendi belediye liderleri hakkında hiçbir süreç yapmaması iktidarın çürümüşlüğünün açık bir göstergesidir.”

“İLK SEÇİMDE ÇAN HALKI GEREKLİ CEVABI VERECEKTİR”

Açıklamada, CHP’nin, Çan halkının iradesinin ve Belediye Lideri Öz’ün yanında olduğu vurgulanarak, “Artık gideceklerini görenlerin, iktidarı kaybetme endişesiyle her türlü siyasi operasyona bel bağladıklarını çok düzgün biliyor ve onlara şunu söylüyoruz, ne yaparsanız yapın başaramayacaksınız. Tek bir belediyemizin de belediyelerimizden hizmet bekleyen milyonların da hakkını, hukukunu, iktidarın acizliğine asla teslim etmeyeceğiz. Yargıda yapamadıklarını masa başında yaparak, Çan seçmenlerinin iradesini gasbetmek isteyen Saray iktidarı bilsin ki bu hukuk tanımazlığa birinci seçimde Çan halkı gerekli karşılığı verecektir” sözleri kullanıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.