Çay ocağı işletmecisi, 15 yılda 5 bin çay paketi biriktirdi

Konak Mahallesi Gökdemir Sokak’ta, 1987 yılından bu yana çay ocağı işletmeciliği yapan Üzeyir Çetin, 15 yıl evvel boşalan çay paketleriyle görsellik oluşturmaya karar verdi. Üzeyir Çetin, biriktirdiği boş paketleri güzelce katlayıp, işyerinin önünde oluşturduğu panoda sergilemeye başladı.

Çetin, bugüne kadar biriktirdiği 5 bine yakın çay paketini rengarenk dizdi.

‘RESİM YAPMAYI DÜŞÜNÜYORUM’

35 yıldır çay ocağı işlettiğini belirten Üzeyir Çetin, “Yaklaşık 15 yıldır da çay paketlerini biriktiriyorum. Bunları iş yerimin önünde bulunan panoda dizayn ederek yerleştiriyorum. Kendimce bir görsellik oluşturmaya çalıştım. Kullandığım çayların paketlerini çöpe atmaktansa ne oluşturabilirim fikri oluştu. Bu formda dizmeye başladım ve devam ettim. Kağıtların görselliğini değiştirip fotoğraf yapmayı düşünüyorum. Birebir vakitte 2011 yılında Ankara’da düzenlenen ‘Kağıdın Halleri’ fotoğraf standına katıldım bunlarla. Üçüncü olduk ve kataloğa kapak resmi oldu. Yaklaşık 5 bin paket oldu biriktirdiğim” dedi.

Sergilediği çay paketlerinin ilgi gördüğünü belirten Çetin, “Neden bu türlü bir şey yaptığımı soruyorlar. İlgilerini çekiyor. ‘Güzel olmuş’ diyorlar. Bizim maksadımız görsellik. Vatandaş içtiği çayın ne olduğunu görsün istedik. Bu işi, mesleğe devam ettiğim surece sürdüreceğim. Dışarıdan görenler de adres tanım ederken çay paketlerinin olduğu pasaj diye tanım ediyor” diye konuştu.

Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü’nden (ÇAYKUR) arandığını da anlatan Üzeyir Çetin, “Çaykur Genel Müdürlüğü’nden arkadaşlar geldi, fotoğraf çektiler, benimle röportaj yaptılar. Çaylık mecmuasında yayınlayacaklar” tabirlerini kullandı. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.