California ‘insan gübreleştirmeyi’ yasallaştırdı

İnsan gübreleştirmede ceset, talaş üzere biyolojik olarak çözünebilen materyallerle doldurulmuş tekrar kullanılabilir paslanmaz çelik bir kaba konuyor. 30 ila 45 gün sonra, ceset büsbütün çözünerek besin açısından güçlü toprağa dönüşecek ve başka kullanımların yanı sıra sevdiklerine verilebilecek yahut arazi muhafaza eforlarına bağışlanabilecek.

Independent Türkçe’nin haberine nazaran; savunucuları, California valisi Gavin Newsom’ın pazar günü Meclis Yasa Tasarısı 351‘i imzalayarak yasallaştırdığı bu tekniğin klâsik tabutla gömme ya da yakma süreçlerinden daha sürdürülebilir olduğunu söylüyor.

“KARBON SALIMINI ÖNLÜYOR”

Ölü yakmanın aksine atmosfere karbon salımını önlüyor ve klasik bir defin sürecinin tersine, rastgele bir mumyalama kimyasalı yahut parçalanamayan çözünmeyen tabutların gömülmesini içermiyor.

Yasa tasarısının müellifi, meclis üyesi Cristina Garcia yaptığı açıklamada, “Meclis Yasa Tasarısı 351, Kaliforniya sakinleri için daha etraf dostu ve defin için öbür bir seçenek sunacak” dedi.

“İklim değişikliği ve deniz düzeyinin yükselmesi etrafımız için çok önemli tehditler oluştururken bu, atmosferimize salım katkısında bulunmayacak alternatif bir son bertaraf sistemi.”

Colorado, Oregon ve Vermony üzere başka eyaletler bu uygulamaya halihazırda müsaade veriyor. Birtakım dini kümeler, ahlaki sıkıntıları gündeme getirdiğini savunarak insan gübreleştirmeye karşı çıkıyor.

TOPLU MEZARLA EŞDEĞER”

California Katolik Konferansı, SF Gate’e yaptığı açıklamada, insan gübreleştirmenin “ölen şahıstan bahtsız bir manevî, duygusal ve ruhsal uzaklaşma” yarattığını söyledi. Ayrıyeten, gübreleştirme sürecinden sonra insanların kalıntılarının nasıl dağıtılacağı konusundaki telaşlarını de lisana getirdi.

Konferans, toprağın kamuya açık bir alanda kullanılması halinde, “insanların bilgileri dışında insan kalıntılarının üzerine basma riskinin bulunduğunu, birebir alana tekrar tekrar serpilmesinin ise toplu mezarla muadil olduğunu” ekledi.

California’daki yasa, ailenin isteği olmadan farklı kalıntı kümelerinin tek bir toprak birikintisinde birleştirilmesini önlemek üzere kimi teminatlar içeriyor.

Colorado üzere öteki eyaletler daha da ileri giderek gübreleştirilmiş kalıntıların satışını yahut insan tüketimi için besin yetiştirmede kullanılmasını yasaklıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.