Bilim insanlarından büyük keşif: Okyanuslarla çevrili bir Dünya bulduk

Hakemli mecmua The Astronomical Journal‘da yayınlanan araştırmayı yöneten Dr. Charles Cadieux, “TOI-1452b, bugüne kadar keşfettiğimiz okyanus gezegenleri ortasında en yeterli adaylardan biri” açıklamasında bulundu.

JAMES WEBB GÖZLEMLEYECEK

Makalede ayrıyeten, “TOI-1452b’nin Dünya’dan yüzde 70 oranında daha büyük ve suyun sıvı kalması için uygun sıcaklığı sağlayabilen yaşanılabilir bir bölge olduğu” ifade edildi.

Araştırmacı takım bir sonraki adım olarak, sıvı suyun varlığını doğrulamak hedefiyle James Webb Uzay Teleskobu ile TOI-1452b’yi gözlemlemeye hazırlanıyor. 

Ötegezegen TOI-1452’nin illüstrasyonu, Benoit Gougeon, Montréal Üniversitesi

Çalışmanın eş müellifi René Doyon, “Yaşanabilir bölgedeki gezegenlerde, bu kadar suyun uzun müddet varlığını sürdürüp sürdüremeyeceğini görmeliyiz” tabirlerini kullandı.

FARKLI OLASILIKLAR DA VAR

Öte yandan, TOI-1452b’nin bir okyanus gezegeni olmamasının da mümkün olduğunu belirten araştırmacılar, “Dünya’nın yarısından daha az demir içeriğine sahip çıplak bir kaya gezegeni yahut düşük moleküler yüklü bir atmosfere sahip karasal bir gezegen” olabilme ihtimalini de göz önünde bulunduruyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.