Araba fiyatlarında sert yükseliş tüketiciyi ucuz modellere yöneltti

Türkiye’de son bir yılda araba fiyatlarının yüzde 130’un üzerinde artması, tüketiciyi ucuz araçlara yöneltti. C segmenti arabaların bir evvelki yıla nazaran pazardan aldığı hisse yüzde 55,6’dan yüzde 49’a geriledi. B segmenti arabaların hissesi ise yüzde 29,6’dan yüzde 39,6’ya yükseldi.

Türkiye’de en çok satılan araçların yer aldığı C segmenti kan kaybetmeye devam ederken, alt segment araçlardaki yükseliş dikkat çekti. ODD’nin datalarına nazaran, bu yılın birinci 6 ayında vergi oranları düşük olan A, B ve C segmentlerindeki araçların hissesi yüzde 90’a yaklaştı.

Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD), dün istanbulda düzenlenen bir toplantı ile haziran ayı araba ve hafif ticari araç satış sayılarını açıkladı. ODD’nin datalarına nazaran; araba ve hafif ticari araç satışları geçen yılın birebir devrine nazaran, yüzde 1 artarak 80 bin 652 adet oldu. Geçen ay araba satışları yıllık bazda yüzde 2,9 artarak 64 bin 134 adet, hafif ticari araç satışları ise birebir devirde yüzde 5.5 azalarak 16 bin 518 adet oldu.

Yılın birinci 6 ayında araba ve hafif ticari araç pazarı geçen yılın tıpkı periyoduna nazaran yüzde 9,3 oranında azalarak, 357 bin 904 adet olarak gerçekleşti. Yılın birinci yarısında araba satışları, geçen yılın birebir devrine nazaran yüzde 10,3 azalarak 278 bin 282 adet, hafif ticari araç pazarı ise yüzde 5,6 azalarak 79 bin 622 adet oldu.

ODD’nin birinci yarı satış raporunda en dikkat alımlı noktalardan biri de düşük segment araçlardaki yükseliş oldu. Yılın birinci yarısında pazardaki satışların yüzde 89,1’i vergi oranları düşük olan A, B ve C segmentlerindeki araçlardan oluştu. Geçen yıl bu sayı yüzde 85,8 olarak gerçekleşmişti. C segmenti arabalar, 136 bin 297 adetle yüzde 49 hisse, B segmenti arabalar 110 bin 201 adetle yüzde 39,6 hisse aldı.

“Gelen araç satılıyor”

Biriken talep, arzın sonlu olması ve arabanın yatırım aracına dönüşmesi, haziran ayında satışları artıran etkenler ortasında yer aldı. Ali Haydar Bozkurt, “Ürün bulan aracı satıyor” diyerek markaların satışlarında araç bulunurluğunun kıymetli bir rol oynadığını söyledi. 2022 yılında gelişmeleri otomotiv bölümü tarafından kıymetlendiren ODD Ali Haydar Bozkurt, “Geçtiğimiz yıl yaşanan badirelerin devam etmesiyle birlikte enfl asyonist bir ortamdan geçiyoruz ve kurların yanı sıra vergi kaynaklı çarpan tesiriyle fiyat istikrarında kahırlar sürüyor. Birkaç yıl öncesine nazaran araba fiyatları şaşırtan boyuta gelmesine karşın markadan markaya değişiklik olsa da, yüksek taleple birlikte araba alımlarında bekleme müddetleriyle karşı karşıyayız. Bu da bize arabanın, yani taşınabilir olmanın nitekim bir muhtaçlık olduğunu gösteriyor. Kimi markaların kimi modellerinde aydan aya rahatlamalar olsa da bölüm genelinde düşünceler devam edecek üzere görünüyor zira herkesin taşınabilir olma muhtaçlığı var” diye konuştu.

Bozkurt, ODD olarak maksatlarının kesimin gelişerek 1000 bireye düşen araba adetlerinde AB’deki sayıları yakalayacak halde ilerlemek olduğuna vurgu yaparak, “Elbette araç bulunurluğunun artması istikametinde birçok çalışma yapıyoruz. Bununla birlikte otomotiv sektörü; istihdam, üretim, yan sanayi, dolaylı ve direkt oluşturduğu vergilerle iktisada birçok manada hizmet eden bir alan. Son 16 yıla baktığımızda 70 milyar dolar civarında bir cari fazla vermiş durumda ve ihracat konusunda genel olarak birinci sırada yer alarak iktisada büyük katkı sağladı” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.