Altın alacaklara kıymetli ikaz

Vatandaşların tercih ettiği yatırımların başında gelen altının geçersizi ve gerçeğini bir bakışta anlamanın sıkıntı olduğunu belirtilirken, uzmanlarından altın alacak olanlara dikkatli olunması tavsiyesinde bulunuldu.

İzmir Yeni Foça‘da kuyumcu esnafı olan İbrahim Betus, vatandaşlar altın alırken nelere dikkat etmeli, düzmece altın nasıl anlaşılır sorularına açıklık getirdi. Betus, “Toplumumuzun merak ettiği mevzularda biri de gerçek altın ile düzmece altın nasıl anlaşır? Vatandaşlar altın alırken birtakım kıymetli noktalara dikkat etmelidir. Altının içinde ayarı, patenti ve TSE Dokümanı olmalıdır. Güvendiğiniz kuyumculardan alışveriş yapmaya ve fatura talep etmeye dikkat edilmeli” dedi

SAHTE İLE GERÇEK ALTIN NASIL AYIRT EDİLİR

Kuyumcuların deneyimli olmasının yanı sıra bir kadro altın testi prosedürleri olduğunu tabir eden İbrahim Betus, “Mıknatıs idaresi, mihenk taşına sürtme ve ayar suyu testi ile altın kesme testleri kuyumcular tarafından sıklıkla kullanılmaktadır. Mıknatıs gerçek altını çekmez lakin içinde diğer gereçler varsa çeker, mihenk taşına sürtme formülünde altın taş üzerinde sarı rengini bırakır ve ayar suyu ile temizlenmeye çalışıldığında sarı renk kaybolmaz. Kesme yolunda ise altın kesilerek tekrar ayar suyu ile test edilerek kaplama olup olmadığı yahut içerisinde rastgele bir öteki gereç olup olmadığı anlaşılır “ diye konuştu.

KAYNAK: İHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.