“Adı cehennemde yetişen ağaç” dediler, Zakkum konserinin iptalini istediler

Konser yasakları peş peşe gelirken, Din Vazifelileri Birliği Derneği Şanlıurfa Şubesi “Yok artık” dedirten bir talepte bulundu. Zakkumun cehennemde yetişen ağaç olduğunu belirten şube, ağaçla tıpkı taşıyan kümenin Şanlıurfa’da vereceği konserin iptal edilmesini istedi.

Din Vazifelileri Birliği Derneği (DİN-BİR-DER) Şanlıurfa Şubesi’nden o denli bir münasebet ve savlarla konserin iptaline ait talep geldi ki, duyanlar “Yok artık” dedi.

Birliğin Gaziantep Şube Lideri Hacı Kurt,  Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından yaz aktiflikleri kapsamında 10 Eylül’de düzenlenecek Zakkum kümesi konserinin iptal edilmesini istedi.

“FUHUŞTAN ÖTEKİ BİR ŞEYE HİZMET ETMİYOR”

Müzik kümesinin “Fuhuştan öteki bir şeye hizmet etmeyen ve ahlakı tahribat etme tarafından zakkum zehrinden daha zararlı” olduğunu belirten Hacı Kurt, şunları söyledi:

– Şeytan, insanları değişik taraflardan tuzağa düşürür. Bunlardan bir tanesi de ahlaksız müzikal şovlardır. İsmini cehennemdeki Zakkum ağacından alan kümenin vermeyi planlandığı müzikal gösteriminin berbatlıktan öbür bir şeye hizmet etmeyeceği herkesin malumudur. Her tarafı çirkef kokan bu programın iptal edilmesi gerekir.

“BAŞKAN GÜNAHA ORTAK OLMASIN”

– Her tarafı çirkef kokan bu programın iptalini Sayın Başkan’dan rica eder, gençlerimizi çok taraflı olarak ifsat edecek olan bu türlü ahlaksız bir şovun günahına ortak olmamasını kendisinden beklerim.

“ZEKİ MÜREN MÜZİĞİ BİZE DAHA YAKIN OLURDU”

SÖZCÜ’nün sorularını yanıtlayan Hacı Kurt, internetten Zakkum’un birkaç konserini izlediğini ve Türk adet ve geleneklerine uygun olmadığı kanaatine vardığı için bu açıklamayı yaptığını belirterek şöyle dedi:

“Aslıda Zeki Müren’in, Nuri Sesigüzel’in müziği olsa tahminen bize daha uygun olurdu. Lakin, müziklerinin kelamlarının gençlere makûs çağrışımlar yaptığını gördüm. Kastettiğim fuhuş yalnızca alaka değil, her türlü kötülüktür. Bu nedenlerle de konserin iptali yolunda talepte bulundum.”

KAZA NEDENİYLE ERTELENMİŞTİ

AKP’li Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi tarafından yaz aktiflikleri kapsamında 24 Ağustos’ta yapmayı planladığı Zakkum Kümesi konseri, Gaziantep ve Mardin’de meydana gelen ve çok sayıda kişinin öldüğü trafik kazaları nedeniyle evvel 7 Eylül’e, akabinde da 10 Eylül’de Arkeoloji Müzesi önünde yapılmak üzere ertelenmişti.

Konser ile ilgili olarak Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi resmi toplumsal medya hesabından, “Biraz bekledik fakat buna değecek. Emin olabilirsiniz. Siz de hazırsanız Zakkum konseri ile 10 Eylül’de buluşuyoruz” açıklaması yapıldı.

BU ÇEŞİT ŞEYLERE İMAMLAR MI KARAR VERECEK?

Din Vazifelileri Birliği Derneği (DİN-BİR-DER) Şanlıurfa Şube Lideri Hacı Kurt’un yaptığı davete reaksiyon gösteren vatandaşlar ise, “Sırf ismi cehennemdeki zakkum ağacından almış diye bir kümenin konserinin yasaklanmasını istemek hangi mantığa sığar anlamış değiliz. Kaldı ki bu cins şeylere artık imamlar mı karar verecek?” sözlerini kullandı.

Din Vazifelileri Birliği Derneği’nin isminden ötürü konserinin iptal edilmesini istediği rock kümesi Zakkum; Yusuf Demirkol, Eren Parlakgümüş, Emre Yılmaztürk ile Cem Sonyücel’den oluşuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.