ABD’deki yangınlar ve fırtına telaş kaynağı olmayı sürdürüyor

ABD Orman Servisi Sözcüsü Adrienne Freeman, kuzey Californiya’daki Klamath Ulusal Ormanı’nda denetimden çıkan yangının ve dün Oregon eyalet sonunun çabucak güneyinde yaşanan gök gürültülü fırtınaların büyük bir kaygı kaynağı olduğunu söyledi. Freeman, “Bu gök gürültüsü kıvılcımları, ateşi her istikamete üfleyebilecek sert, sistemsiz rüzgarlarla birlikte gelir. Orman yatakları çok kuru ve yıldırımlarla alev alabilir” dedi.

Siskiyou ilçesinin kırsalında patlak veren yılın en büyük yangını ise iki günde 207 kilometrekareden daha fazla alanda yayıldı.

500 MESKEN TAHLİYE EDİLDİ

California’da cumartesi günü yıldırımların yol açtığı diğer bir yangının da Seiad kasabasını tehdit ettiği, dün yakın bir bölgedeki üçüncü yangın nedeniyle de yaklaşık 500 meskenin tahliye edildiği bilgisi paylaşıldı.

OHAL İLAN EDİLDİ

California Valisi Gavin Newsom’ın inanılmaz hal ilan ettiği duyuruldu. ABD’deki yangınlar ve fırtına telaş kaynağı olmayı sürdürüyor Öte yandan, hafta sonu, Montana eyaletinin kuzeybatısındaki otlaklarda çıkan yangın 44 kilometrekareye, Idaho’nun Somon-Challis Ulusal Ormanı’ndaki alevler süratle 196 kilometrekarelik alana ulaştı.

KAYNAK: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.