A Haber’in oy pusulasına RTÜK üyesinden tepki: İncelenmeli

Taşcı, “Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun fotoğrafını sansürlenmesi YSK kararına aykırıdır; RTÜK mutlaka incelemelidir” dedi.

A Haber ekranlarında 28 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçimleri için “Oy kullanırken dikkat geçersiz olmasın” başlığıyla yapılan bir haberde, ekrana yansıtılan oy pusulasında Millet İttifakı Adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun fotoğrafı sansürlendi. Ekrana yansıtılan pusulada sadece Cumhur İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı Recep Tayyip Erdoğan’ın fotoğrafı yer alırken, Kılıçdaroğlu’nun ismine de yer verilmedi. Kılıçdaroğlu’nun oy pusulasında bulunduğu yer “diğer aday” olarak gösterildi.

RTÜK’ün CHP kontenjanından seçilen üyesi İlhan Taşcı, söz konusu görüntüleri Twitter hesabından paylaşarak Radyo Televizyon Üst Kurulu’nu göreve çağırdı. Taşcı paylaşımında A Haber tarafından Kılıçdaroğlu’nun fotoğrafının sansürlenmesinin Yüksek Seçim Kurulu kararına da aykırı olduğunu vurguladı.

Taşcı’nın paylaşımı şöyle:

“YSK’nin ‘Cumhurbaşkanı adaylarının seçim döneminde görüşlerinin eşitlik, dürüstlük ilkelerine uygun şekilde yansıtılması’ kararı hala yürürlükteyken bu mudur dürüstlük? Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun fotoğrafını sansürlenmesi YSK kararına aykırıdır; RTÜK mutlaka incelemelidir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir