2 bin 300 yıllık Athena heykeli İzmir Arkeoloji Müzesi’nde sergilenmeye başlandı

Yunan mitolojisinde rablerin hükümdarı Zeus ile hikmet tanrıçası Metis’in çocuğu, savaş ve barış tanrıçası ‘Athena’ya ilişkin heykel başı, İzmir Arkeoloji Müzesi’nin fuaye salonunda tarih tutkunları için sergilenmeye başlandı. Bulunduktan 27 yıl sonra birinci sefer İzmir Arkeoloji Müzesi’nde sergilenmeye başlayacak mermer heykel başının, 18 santimetre uzunluğunda olduğu öğrenildi.

Müzede birinci kere sergilenen yapıtların tarih meraklılarının ilgisini çektiğini belirten İzmir Arkeoloji Müzesi Müdürlüğü Uzmanı Elvan Tural Tercan, şu sözleri kullandı:

“Tanrıça Athena’nın miğfer takmış bir heykelinin baş kısmı. Athena, erken periyotta meskenin ve hanenin daim olmasıyla ilgili bir vazifesi var. Sanatı ve ilhamı da temsil eder. Esasen savaş ve barışın tanrıçası. Kentlerin yükseldiği Helen dünyasında, ismiyle kentinin bulunduğu bir tanrıça. Kente dair her şeyi haliyle barışı ve savaşı, adil olan bir çabayı temsil ediyor.Bu mermer baş 1995 yılında bulundu. Geliş yerini bilmiyoruz, bize farklı yollardan ulaşmış. Geldiğinden bu yana depodaydı, birinci kere sergilenmeye başlandı. Athena’nın savaşçı ruhundan dolayı başında genelde miğferle temsil eder. Hoş bir bayan ve saçı toplu. Orta ölçekte bir heykelin başı olması mümkün. Genelde elinde bir kalkan ve mızrak olur.Tanrıça genelde kenti korur. Tapınaklarda yer alır. Kendi ismine düzenlenen şenliklerle onurlandırır. Atletik olimpiyat şovların olduğu şenliklerde bu eserler ödül olarak da verilebilir. Helenistik periyoda ilişkin 2 bin 300 yıllık bir eser. Ziyaretçiler müzedeki yapıtlara ilgi gösteriyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.